Akcenta top

Analizy

Rynki finansowe w 2024 r. nie odpoczną od niepewności i niespodzianek
27. 12. 2023
2023 rokiem inflacji
Mijający rok to przede wszystkim okres wyjątkowo wysokiej inflacji. Z tym problemem mierzyły się rządy, firmy i konsumenci nie tylko nad Wisłą. Banki centralne w USA i strefie euro przez większą część roku podwyższały stopy procentowe, zacieśniając tym samym politykę pieniężną. Większe spowolnienie inflacji w strefie euro (inflacja HICP rok do roku w listopadzie 2,4%) oraz w USA (inflacja CPI rok do roku w listopadzie 3,1 %) w ostatnich miesiącach spowodowało nawet silne oczekiwania, że zarówno EBC, jak i Fed w 2024 roku mocno obniżą stopy procentowe.
Komentarz do posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego
28. 7. 2023
Na piątkowym posiedzeniu EBC podniósł stopy procentowe dziewiąty raz z rzędu. Tym razem o 25 punktów bazowych, a stopa dyskontowa od sierpnia wyniesie 3,75%. Stopy procentowe w strefie euro osiągnęły tym samym najwyższy poziom od 2000 r. i de facto najwyższy w historii EBC.
Konsekwencje konfliktu na Ukrainie na kurs złotego
24. 2. 2022
Awersja do ryzyka na rynkach finansowych istotnie wzrosła w tym tygodniu, co przyczyniło się do osłabienia się złotego w stosunku do euro. Po tym, jak Rosja rozpoczęła masywny atak wojskowy na Ukrainę, złoty osłabił się w relacji do euro do poziomu 4,65 PLN/EUR. To najsłabsza wartość polskiej waluty w roku bieżącym. Prawie identyczny kierunek zmian (nagły spadek wartości) można obserwować również w przypadku innych walut środkowoeuropejskich, czeskiej korony oraz węgierskiego forinta.
Wybawca strefy euro? Jak zapamiętany zostanie M. Draghi po ośmiu latach prezesury w EBC
24. 10. 2019
Dzisiejsze posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego (EBC) mimo przewidywań nie przyniosło żadnych większych zmian w kierunku polityki monetarnej.
KURS ZŁOTEGO W STOSUNKU DO EURO - PROGNOZA 07/2019
17. 7. 2019
Kursy w granicach 4,25 – 4,35 PLN/EUR będą się nadal utrzymywać również w połowie lipca, chociaż prawdopodobieństwo umocnienia PLN poniżej poziomu 4,25 zwiększy się w najbliższych tygodniach. PLN pomimo, że się umocnił na przełomie czerwca i lipca poniżej poziomu 4,25 nie odnotował znaczących zysków. Głównym scenariuszem na najbliższe tygodnie pozostaje nadal handel w trendzie 4,25 – 4,35 PLN/EUR (prawdopodobieństwo 50%). Umocnienie PLN poniżej poziomu 4,25 PLN/EUR (prawdopodobieństwo 40%). Osłabienie PLN poniżej poziomu 4,35 PLN/EUR i wyżej (prawdopodobieństwo 10%).
KURS ZŁOTEGO W STOSUNKU DO EURO - PROGNOZA 03/2019
13. 3. 2019
Kurs w przedziale 4,25 – 4,35 PLN/EUR pozostaje aktualny również na początku marca. Pomimo, że PLN w ostatnich tygodniach był zbliżony do wartości granicznych (4,26 – na końcu stycznia i 4,34 – 2 połowa lutego), ale utrzymał się w określonym bocznym trendzie. Głównym scenariuszem na najbliższe tygodnie pozostaje handel w określonym przedziale 4,25 – 4,35 PLN/EUR (prawdopodobnost 50%). Umocnienie PLN poniżej poziomu 4,25 PLN/EUR (prawdopodobieństwo 30%). Osłabienie PLN ponad poziomem 4,35 PLN/EUR i wyżej (prawdopodobieństwo 20%).
KURS ZŁOTEGO W STOSUNKU DO EURO - PROGNOZA 01/2019
18. 1. 2019
Podczas gdy do grudnia ubiegłego roku przeważał handel w granicach 4,25 – 4,35 PLN/EUR, tak w tym roku zbliżil się do poziomu 4,30 PLN/EUR. Handel na rynku forex ma własne zasady, a jedną z nich jest , że czy dłużej handel odbywa się w wąskim paśmie, tak zwiększa się prawdopodobieństo, że kolejne ruchy waluty (w naszym przypadku PLN) po opuszczeniu pasma będą bardzo gwałotowne. Pod warunkiem, że chodzi o tzw. floating, a nie stały kurs walutowy, co PLN spełnia.
KURS ZŁOTEGO W STOSUNKU DO EURO - PROGNOZA 12/2018
6. 12. 2018
W listopadzie i na początku grudnia był kontynuowany trend boczny około 4,25 – 4,35 PLN/EUR, który jest widoczny na tej parze walutowej już od lipca. Głównym scenariuszem na grudzień nadal pozostaje handel w ograniczonym paśmie 4,25 – 4,35 PLN/EUR (prawdopodobieństwo 50%). Umocnienie PLN pod poziom 4,25 PLN/EUR (prawdopodobieństwo 30%). Osłabienie PLN ponad poziomem 4,35 PLN/EUR i wyżej (prawdopodobieństwo 20%).
KURS ZŁOTEGO W STOSUNKU DO EURO - PROGNOZA 10/2018
23. 10. 2018
Od połowy lipca kurs znajduje się w trendzie bocznym 4,26-4,34 PLN/EUR, tzn. już ponad trzy miesiące. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w 2014 roku. Aktualnie nie jest wiadomo, jak długo jeszcze trend boczny na EURPLN będzie kontynuowany i w jakim kierunku PLN będzie zmierzać.
KURS ZŁOTEGO W STOSUNKU DO EURO - PROGNOZA 09/2018
13. 9. 2018
Od połowy lipca utrzymywał się trend boczny 4,26 – 4,34 PLN/EUR. Negatywne nastroje na rynkach walutowych emerging markets – EM (ARS, BRL, TRY) w sierpniu miały na kurs PLN tylko częściowy wpływ.
Pomimo szybkiego wzrostu ekonomicznego przed Chinami stoją wielkie wyzwania
2. 8. 2018
Jednym z głównych tematów ekonomicznych w ostatnich tygodniach jest nasilenie stosowania środków protekcjonistycznych między Chinami a USA, tj. między państwami, które walczą o pozycję lidera w ekonomice postglobalnej. O sytuacji gospodarczej USA pisze się stosunkowo często, ale sytuacja w ekonomii chińskiej i wyzwania, którym musi stawić czoła ten wschodnioazjatycki kraj, nie są już tak często analizowane. Interesująca może być więc niedawna analiza Międzynarodowego Funduszu Walutowego rozważająca miniony i przyszły rozwój tego gospodarczego giganta.
Wojny handlowe destabilizują rynki
11. 7. 2018
W ostatnich tygodniach jednym z głównych tematów ekonomicznych na rynkach finansowych jest ryzyko wzrostu wprowadzania środków protekcjonistycznej polityki handlowej pomiędzy USA i Chinami. Wdrażane na razie działania przynoszą co prawda raczej efekt psychologiczny i nie stanowią realnego zagrożenia dla ekonomiki globalnej.
Wojny handlowe – realne zagrożenie czy też niepotrzebna panika?
3. 4. 2018
Po gospodarczym i finansowym kryzysie z lat 2008 i 2009 na świecie pojawiły się silne obawy, aby świat nie wszedł na drogę protekcjonizmu handlowego, co na szczęście nie nastąpiło. Znane jest oświadczenie ówczesnego prezydenta Francji N. Sarkozego, że protekcjonizm jest przekleństwem. Świat wtedy potrafił uniknąć protekcjonizmu handlowego, ale czy uda się to w roku 2018?
Wyniki włoskich wyborów parlamentarnych – ostrzeżenie dla Europy i wielka niepewna dla Włoch
5. 3. 2018
Obecny stan włoskiej gospodarki można scharakteryzować następująco: niski rzeczywisty i potencjalny wzrost gospodarczy, wysokie bezrobocie i to przede wszystkim wśród młodych ludzi, bardzo słaby sektor bankowy z dużym procentem ryzykownych kredytów, dług publiczny przekraczający 130% PKB oraz negatywny trend demograficzny, który w nadchodzących latach w coraz większym stopniu pogorszy stabilność systemu emerytalnego i finansów publicznych.
Brazylijski real będzie się osłabiał w drugiej połowie roku
4. 7. 2017
Poza bardzo umiarkowanym wzrostem gospodarczym, istnieją też inne negatywne czynniki, wewnętrzne i zewnętrzne, które zagrażają brazylijskiej gospodarce i nie pozostaną bez wpływu na kurs jej waluty.
Komentarz do wyników drugiej tury wyborów prezydenckich we Francji
9. 5. 2017
Miroslav Novák, analityk instytucji płatniczej AKCENTA, realizującej i zabezpieczającej transakcje walutowe
Euro zyskuje na wyniku 1. tury wyborów prezydenckich we Francji
24. 4. 2017
• Do 2. tury wyborów prezydenckich we Francja przeszli E. Macron i M. Le Pen
• W wyborach francuskich głosuje się o euro, ponieważ zwycięstwo M. Le Pen mogłoby spowodować definitywny rozpad strefy euro, takiej jaką znamy
• Największe zagrożenie dla wspólnej waluty europejskiej w tym momencie stanowi wzrost popularności nacjonalistycznej kandydatki M. Le Pen przed 2. turą wyborów prezydenckich
MŚP handlujące z zagranicą a ryzyko kursowe 2016
27. 12. 2016
Raport z badania 4P research mix dla instytucji płatniczej AKCENTA
Polska – zaskakujący wynik referendum, typowa reakcja rynku
24. 6. 2016
Dni Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Unii Europejskiej są policzone. Wielka Brytania jest członkiem Unii Europejskiej od 1973 roku, ale w oparciu o wyniki wczorajszego referendum wszystko wskazuje na to, że opuści Unię Europejską najpóźniej w 2018 roku. Za wyjściem z Unii Europejskiej wypowiedzieli się mieszkańcy Anglii i Walii. Za pozostaniem w Unii Europejskiej byli obywatele Irlandii Północnej i Szkocji.
Znaczenie współpracy państw grupy Wyszehradzkiej
30. 3. 2016
W ostatním czasie zintensyfikowały się negocjacje pomiędzy państwami grupy Wyszehradzkiej, którą tworzą razem z Polską Republika Czeska, Węgry oraz Słowacja. Wszystkie te kraje mają wiele wspólnego ze względu na historię. Jaki jest obecnie poziom integracji gospodarczej pomiędzy państwami Grupy Wyszehradzkiej i czy przez ostatnie dwie dekady doszło w tym kierunku do jakichś zmian? Na to pytanie poszukujemy odpowiedzi w danych o rozwoju handlu zagranicznego.
Kto okiełzna chińskie turbulencje?
13. 1. 2016
W czasie ogromnej wyprzedaży scenariusz zakładający zmniejszenie się wahań na rynkach w krótkim okresie należy uznać za zwykłą mrzonkę. Odpowiedzialność za zaistniałą sytuację będą musiały wziąć chińskie władze, dla których przyszłe interwencje staną się kosztowne. Jednak pozostawienie zaistniałej sytuacji samoczynnemu rozwojowi wypadków może okazać się dla nich znacznie droższe.
Ryzyko walutowe w polskich MŚP prowadzących działalność eksportową lub/i importową
30. 9. 2015
Ryzyko walutowe w polskich MŚP prowadzących działalność eksportową lub/i importową
Obsługa transakcji walutowych i narzędzia minimalizowania ryzyka zmian kursów walut
7. 5. 2014
Zapraszamy do zapoznania się z naszym raportem: Obsługa transakcji walutowych i narzędzia minimalizowania ryzyka zmian kursów walut w oczach polskich importerów i eksporterów, który pokazuje opinie, oceny i plany przedsiębiorców w zakresie zarządzania obszarem transakcji walutowych w ich firmach. Wnioski pokazują, że płatności zagraniczne i wymiana walut w ramach rozliczeń z kontrahentami, jak również ich stosunek do minimalizowania ryzyka zmian kursów walut, to ważne kwestia, a eksporterzy i importerzy mają wysokie wymagania.
FX 2014
13. 1. 2014
RPP może pomóc polskiej gospodarce dalej obniżając stopy procentowe
7. 6. 2013
Na dzisiejszym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej została podjęta decyzja o obniżeniu stóp procentowych o 25 pb. Oznacza to, że obecna referencyjna stopa NBP będzie wynosić 2,75 proc.
w skali rocznej.
AKCENTA
największa instytucja płatnicza
w Europie Środkowej
Chcę zostać klientem
51.000
klientów
25
ponad
lat doświadczenia