Akcenta top

Raporty

MŚP handlujące z zagranicą a ryzyko kursowe 2016

 
MŚP handlujące z zagranicą a ryzyko kursowe 2016
 
MŚP handlujące z zagranicą a ryzyko kursowe 2016
 
 
 

Ryzyko walutowe w polskich MŚP prowadzących działalność eksportową lub/i importową

 
Ryzyko walutowe w polskich MŚP (PDF)
 
Ryzyko walutowe w polskich MŚP
 
 
 

Analizy

KURS ZŁOTEGO W STOSUNKU DO EURO - PROGNOZA
13. 9. 2018
Od połowy lipca utrzymywał się trend boczny 4,26 – 4,34 PLN/EUR. Negatywne nastroje na rynkach walutowych emerging markets – EM (ARS, BRL, TRY) w sierpniu miały na kurs PLN tylko częściowy wpływ.
Pomimo szybkiego wzrostu ekonomicznego przed Chinami stoją wielkie wyzwania
2. 8. 2018
Jednym z głównych tematów ekonomicznych w ostatnich tygodniach jest nasilenie stosowania środków protekcjonistycznych między Chinami a USA, tj. między państwami, które walczą o pozycję lidera w ekonomice postglobalnej. O sytuacji gospodarczej USA pisze się stosunkowo często, ale sytuacja w ekonomii chińskiej i wyzwania, którym musi stawić czoła ten wschodnioazjatycki kraj, nie są już tak często analizowane. Interesująca może być więc niedawna analiza Międzynarodowego Funduszu Walutowego rozważająca miniony i przyszły rozwój tego gospodarczego giganta.
Wojny handlowe destabilizują rynki
11. 7. 2018
W ostatnich tygodniach jednym z głównych tematów ekonomicznych na rynkach finansowych jest ryzyko wzrostu wprowadzania środków protekcjonistycznej polityki handlowej pomiędzy USA i Chinami. Wdrażane na razie działania przynoszą co prawda raczej efekt psychologiczny i nie stanowią realnego zagrożenia dla ekonomiki globalnej.
Wojny handlowe – realne zagrożenie czy też niepotrzebna panika?
3. 4. 2018
Po gospodarczym i finansowym kryzysie z lat 2008 i 2009 na świecie pojawiły się silne obawy, aby świat nie wszedł na drogę protekcjonizmu handlowego, co na szczęście nie nastąpiło. Znane jest oświadczenie ówczesnego prezydenta Francji N. Sarkozego, że protekcjonizm jest przekleństwem. Świat wtedy potrafił uniknąć protekcjonizmu handlowego, ale czy uda się to w roku 2018?
Wyniki włoskich wyborów parlamentarnych – ostrzeżenie dla Europy i wielka niepewna dla Włoch
5. 3. 2018
Obecny stan włoskiej gospodarki można scharakteryzować następująco: niski rzeczywisty i potencjalny wzrost gospodarczy, wysokie bezrobocie i to przede wszystkim wśród młodych ludzi, bardzo słaby sektor bankowy z dużym procentem ryzykownych kredytów, dług publiczny przekraczający 130% PKB oraz negatywny trend demograficzny, który w nadchodzących latach w coraz większym stopniu pogorszy stabilność systemu emerytalnego i finansów publicznych.
Brazylijski real będzie się osłabiał w drugiej połowie roku
4. 7. 2017
Poza bardzo umiarkowanym wzrostem gospodarczym, istnieją też inne negatywne czynniki, wewnętrzne i zewnętrzne, które zagrażają brazylijskiej gospodarce i nie pozostaną bez wpływu na kurs jej waluty.
Komentarz do wyników drugiej tury wyborów prezydenckich we Francji
9. 5. 2017
Miroslav Novák, analityk instytucji płatniczej AKCENTA, realizującej i zabezpieczającej transakcje walutowe
Euro zyskuje na wyniku 1. tury wyborów prezydenckich we Francji
24. 4. 2017
• Do 2. tury wyborów prezydenckich we Francja przeszli E. Macron i M. Le Pen
• W wyborach francuskich głosuje się o euro, ponieważ zwycięstwo M. Le Pen mogłoby spowodować definitywny rozpad strefy euro, takiej jaką znamy
• Największe zagrożenie dla wspólnej waluty europejskiej w tym momencie stanowi wzrost popularności nacjonalistycznej kandydatki M. Le Pen przed 2. turą wyborów prezydenckich
MŚP handlujące z zagranicą a ryzyko kursowe 2016
27. 12. 2016
Raport z badania 4P research mix dla instytucji płatniczej AKCENTA
Polska – zaskakujący wynik referendum, typowa reakcja rynku
24. 6. 2016
Dni Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Unii Europejskiej są policzone. Wielka Brytania jest członkiem Unii Europejskiej od 1973 roku, ale w oparciu o wyniki wczorajszego referendum wszystko wskazuje na to, że opuści Unię Europejską najpóźniej w 2018 roku. Za wyjściem z Unii Europejskiej wypowiedzieli się mieszkańcy Anglii i Walii. Za pozostaniem w Unii Europejskiej byli obywatele Irlandii Północnej i Szkocji.
Znaczenie współpracy państw grupy Wyszehradzkiej
30. 3. 2016
W ostatním czasie zintensyfikowały się negocjacje pomiędzy państwami grupy Wyszehradzkiej, którą tworzą razem z Polską Republika Czeska, Węgry oraz Słowacja. Wszystkie te kraje mają wiele wspólnego ze względu na historię. Jaki jest obecnie poziom integracji gospodarczej pomiędzy państwami Grupy Wyszehradzkiej i czy przez ostatnie dwie dekady doszło w tym kierunku do jakichś zmian? Na to pytanie poszukujemy odpowiedzi w danych o rozwoju handlu zagranicznego.
Kto okiełzna chińskie turbulencje?
13. 1. 2016
W czasie ogromnej wyprzedaży scenariusz zakładający zmniejszenie się wahań na rynkach w krótkim okresie należy uznać za zwykłą mrzonkę. Odpowiedzialność za zaistniałą sytuację będą musiały wziąć chińskie władze, dla których przyszłe interwencje staną się kosztowne. Jednak pozostawienie zaistniałej sytuacji samoczynnemu rozwojowi wypadków może okazać się dla nich znacznie droższe.
Ryzyko walutowe w polskich MŚP prowadzących działalność eksportową lub/i importową
30. 9. 2015
Ryzyko walutowe w polskich MŚP prowadzących działalność eksportową lub/i importową
Obsługa transakcji walutowych i narzędzia minimalizowania ryzyka zmian kursów walut
7. 5. 2014
Zapraszamy do zapoznania się z naszym raportem: Obsługa transakcji walutowych i narzędzia minimalizowania ryzyka zmian kursów walut w oczach polskich importerów i eksporterów, który pokazuje opinie, oceny i plany przedsiębiorców w zakresie zarządzania obszarem transakcji walutowych w ich firmach. Wnioski pokazują, że płatności zagraniczne i wymiana walut w ramach rozliczeń z kontrahentami, jak również ich stosunek do minimalizowania ryzyka zmian kursów walut, to ważne kwestia, a eksporterzy i importerzy mają wysokie wymagania.
FX 2014
13. 1. 2014
RPP może pomóc polskiej gospodarce dalej obniżając stopy procentowe
7. 6. 2013
Na dzisiejszym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej została podjęta decyzja o obniżeniu stóp procentowych o 25 pb. Oznacza to, że obecna referencyjna stopa NBP będzie wynosić 2,75 proc.
w skali rocznej.
AKCENTA
największa instytucja płatnicza
w Europie Środkowej
Chcę zostać klientem
33.000
klientów
20
ponad
lat doświadczenia
Korzystając z tej strony użytkownik wyraża zgodę na przechowywanie i korzystanie z plików cookie. Więcej informacji o ochronie danych osobowych.