Akcenta top

Wyniki włoskich wyborów parlamentarnych – ostrzeżenie dla Europy i wielka niepewna dla Włoch

Wyniki włoskich wyborów parlamentarnych – ostrzeżenie dla Europy i wielka niepewna dla Włoch

Według wstępnych wyników wybory we Włoszech wygrał Ruch 5 Gwiazd (Movimeneto 5 Stelle) z 32% głosów, ale prawicowa koalicja Forza Italia i Ligi Północnej (lega Nord) uzyskała ich łącznie 37%. Wyraźnie umocniły się zatem partie przeciwne euro i Unii Europejskiej. Kurs wspólnej waluty zareagował na wyniki wyborów we Włoszech lekkim osłabieniem wobec dolara amerykańskiego. Odpowiedzialność za straty przypisuje się głównemu indeksowi giełdowemu FTSE MIB oraz włoskim państwowym obligacjom o średniej dacie rozliczenia (2 i 3 lata).


Po wynikach głosowania włoskich wyborców można wyciągnąć następujące wnioski. Po pierwsze, wybory wygrały jednoznacznie partie, które są przeciwko euro. Jednak opuszczenie Eurolandu przez Włochy, nawet w tej rzeczywistości politycznej, jest mało prawdopodobne. Jedyną partią, która w programie zakłada wyjście ze strefy jest Liga Północy. Jednocześnie, wygrały partie, które w swoich programach liczą na ekspansywną politykę fiskalną. Jest to znaczące ryzyko negatywnego rozwoju włoskich finansów publicznych w nadchodzących latach. Co więcej, po raz trzeci wygrały partie, które nie mają żadnych doświadczeń z ogólnokrajowym zarządzaniem państwem, wyjątkiem jest jedynie Forza Italia Berlusconiego. Dlatego, istnieje dość wysokie prawdopodobieństwo, że koalicja utworzona we Włoszech nie potrwa długo i odbędą się przedwczesne wybory.


Włoska gospodarka wzrosła w ciągu ostatnich trzech lat, ale wzrost ten jest wyraźnie słabszy niż w strefie euro i bardzo słaby w porównaniu z regionem Europy Środkowej. Obecny stan włoskiej gospodarki można scharakteryzować następująco: niski rzeczywisty i potencjalny wzrost gospodarczy, wysokie bezrobocie i to przede wszystkim wśród młodych ludzi, bardzo słaby sektor bankowy z dużym procentem ryzykownych kredytów, dług publiczny przekraczający 130% PKB oraz negatywny trend demograficzny, który w nadchodzących latach w coraz większym stopniu pogorszy stabilność systemu emerytalnego i finansów publicznych.


Pomiędzy włoskimi partiami istnieje wiele różnic, ale można również znaleźć rzeczy, które łączą te ugrupowania. Wspólnym mianownikiem są postulaty obniżenia podatków, podniesienia emerytur, wyższych świadczeń społecznych wszelkiego rodzaju, czyli w prostych słowach ujmując - populizm. Paradoksem jest, że te same partie obiecują znaczącą redukcję zadłużenia państwa włoskiego i to od 20. do 40. punktów procentowych, co jest całkowicie nierealne.

Chcesz dowiedzieć się więcej o świadczonych przez nas usługach?
AKCENTA
największa instytucja płatnicza
w Europie Środkowej
Chcę zostać klientem
51.000
klientów
25
ponad
lat doświadczenia