Akcenta top

Wymiana handlowa z Unią Europejską? Niekoniecznie w euro!

Wymiana handlowa z Unią Europejską? Niekoniecznie w euro!

Wg danych GUS polski eksport do Unii Europejskiej osiągnął w 2014 r. wartość ok. 526 mld zł i choć ok. 70 proc. całości eksportu do UE (366 mld zł) trafiła do krajów strefy euro, to nadal spora część (30 proc. - 160 mld zł) trafia do krajów członkowskich, które nie posługują się wspólną walutą.

W przypadku importu z krajów Unii Europejskiej (w 2014 r. 405 mld zł), udział państw strefy euro w ogóle wwozu z państw członkowskich wyniósł prawie 80 proc. (319 mld zł). Z krajów UE spoza strefy euro do Polski wwieziono ponad 1/5 towarów o wartości blisko 86 mld zł.

Jak wskazuje Radosław Jarema, dyrektor zarządzający instytucji płatniczej AKCENTA, obsługującej transakcje walutowe i płatności zagraniczne dla firm, państwa spoza strefy euro to bardzo ważni partnerzy handlowi Polski. - Jeśli przyjrzymy się pierwszej dziesiątce naszych top odbiorców eksportu, to wśród nich znajduje się aż pięć europejskich państw, które nie posługują się euro: Wielka Brytania jest na 2. miejscu, Czechy są na 3., Rosja na 6., Szwecja na 8., a Węgry na 9. miejscu. Udział tych pięciu państw w strukturze polskiego eksportu wynosił w 2014 r. ponad 22 proc. To oznacza, że polscy eksporterzy i importerzy muszą obserwować i uwzględniać to, co dzieje się z kursami walut narodowych tych krajów – podkreśla Jarema. Warto też pamiętać, że własnych walut używają nasi ważni partnerzy handlowi ze Starego Kontynentu, którzy nie należą do UE, np. Norwegia, Szwajcaria czy kraje bałkańskie.

W jakiej walucie handlować?

Radosław Jarema jest przekonany, że Europa jest i jeszcze przez długi czas pozostanie mozaiką walutową i mimo iż euro jest najbardziej rozpowszechnionym środkiem płatniczym na Starym Kontynencie, to w kontekście wymiany handlowej z krajami nieposługującymi się euro, płatności w tej walucie nie zawsze są najlepszym rozwiązaniem. – W niektórych przypadkach eksporterzy i importerzy, szczególnie mniejsze firmy z sektora MŚP, napotykają na problem niedopasowania oferty banków i kantorów internetowych, do ich walutowych potrzeb. Wachlarz walut oferowanych przez te instytucje obejmuje zwykle tylko podstawowe i najpopularniejsze waluty. Problem mogą mieć chociażby firmy handlujące z państwami bałkańskimi, gdzie oprócz Czarnogóry i Kosowa, które przyjęły euro, królują waluty rodzime, których banki czy kantory często nie mają w swojej ofercie. Przykładem mogą być chorwackie kuny czy bułgarskie lewy, waluty krajów Wspólnoty i coraz ważniejszych kierunków polskiego handlu zagranicznego – zauważa Radosław Jarema. Rozszerzony wachlarz walut polscy eksporterzy i importerzy, także Ci z sektora MŚP, znajdą jedynie w wyspecjalizowanych instytucjach finansowych, takich jak AKCENTA, gdzie dostępnych jest 16 walut standardowych i aż 120 pozostałych walut.

Ryzyko kursowe wpisane w międzynarodowy biznes

Handel międzynarodowy wiąże się ze ryzykiem kursowym, które oznacza niepewność co do przyszłej marży, wysokości kontraktu czy zobowiązań. Nagła zmiana kursu danej waluty może znacząco zachwiać stabilnością finansową firmy. A takie tąpnięcia zdarzały się już w ciągu ostatnich miesięcy, wystarczy przypomnieć sobie dramatyczny spadek wartości rubla czy zamieszanie z uwolnieniem kursy franka szwajcarskiego. Minimalizowanie ryzyka kursowego za pomocą transakcji terminowych, takich jak np. forwardy może pomóc polskim firmom uchronić swoje marże przed niekorzystnymi zmianami kursu. Korzystanie z forwardów jest bardzo proste i mogą sobie na nie pozwolić również mniejsze firmy, gdyż rozwiązanie to w AKCENCIE jest darmowe. - Mechanizm jest prosty: eksporter lub importer podpisuje umowę z instytucją finansową, w której instytucja zobowiązuje się, że sprzeda firmie lub kupi od firmy daną ilość waluty po ustalonym wcześniej kursie w określonym z góry dniu w przyszłości. Firma zabezpiecza swój kurs i może być pewna co do wysokości swojej marży – wyjaśnia Jarema.

Wykres 1.

Waluty europejskie poza euro

UE

Bułgaria

lew

BGN

Chorwacja

kuna

HRK

Czechy

korona czeska

CZK

Dania

korona duńska

DKK

Polska

złoty

PLN

Rumunia

lej rumuński

RON

Szwecja

korona szwedzka

SEK

W. Brytania

funt szterling

GBP

Węgry

forint

HUF

Poza UE

Albania

lek albański

ALL

Białoruś

rubel białoruski

BYR

Bośnia i Hercegowina

marka zamienna

BAM

Islandia

korona islandzka

ISK

Macedonia

denar macedoński

MKD

Mołdawia

lej mołdawski

MDL

Norwegia

korona norweska

NOR

Rosja

rubel rosyjski

RUB

Serbia

dinar serbski

RSD

Szwajcaria

frank szwajcarski

CHF

Ukraina

hrywna

UAH

 Opracowanie: AKCENTA

 * Tabela nie uwzględnia europejskiej części Turcji i Kazachstanu.

 

AKCENTA
największa instytucja płatnicza
w Europie Środkowej
Chcę zostać klientem
51.000
klientów
25
ponad
lat doświadczenia