Akcenta top

Tygodniowy komentarz walutowo-makroekonomiczny Moniki Krzywdy, analityka AKCENTY

Tygodniowy komentarz walutowo-makroekonomiczny Moniki Krzywdy, analityka AKCENTY

Warszawa, 9 czerwca 2014 r.

Tygodniowy komentarz walutowo-makroekonomiczny Moniki Krzywdy, analityka AKCENTY

Kluczowe wydarzenia minionego tygodnia

• Kluczowym wydarzeniem ostatnich dni, mającym długoterminowy wpływ zarówno na notowania eurodolara jak i EURPLN, było czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Wprowadzenie ujemnej stopy dyskontowej i cięcia na stopie refinansowej do 0,15% miały na celu pobudzenie dogorywającej inflacji w strefie euro i zbicie niekorzystnej dla eksporterów wartości wspólnej waluty. Ruch ten został już zdecydowanie wcześniej zdyskontowany przez rynek, a w istocie spadki na eurodolarze wywołała zapowiedź uruchomienia dwóch rund LTRO oraz możliwość przeprowadzenia luzowania ilościowego przez EBC. W wyniku tego doszło wyraźnego ruchu południowego na głównej parze w okolice 1,3520 USD/EUR.

•Decyzja prezesa EBC M. Draghiego to czynnik wspierający waluty rynków ryzykownych w tym polskiego złotego. Już w czwartek rano obserwowaliśmy silne spadki na EURPLN do poziomu notowanego ostatnio w maju 2013 r. (4,1057 PLN/EUR). Nieprzypadkowo na wtorkowej konferencji prasowej M. Belka ogłosił, że nie wyklucza obniżek stóp procentowych. Należy zwrócić uwagę, że niskie stopy procentowe w strefie euro stwarzają zagrożenie dla polskiej inflacji, która nadal znajduje się poniżej celu wyznaczonego przez NBP.

Kluczowe wydarzenia obecnego tygodnia

• Krajowy kalendarz makroekonomiczny jest w tym tygodniu prawie pusty. W piątek czekają nas majowe dane inflacyjne. Konsensus rynkowy zakłada wzrost inflacji CPI o 0,4% r/r. Warto jednak zwrócić uwagę, że w ostatnim czasie mamy do czynienia ze zjawiskiem coraz silniejszego wpływu danych z Polski na kwotowania X/PLN.

• W czwartek poznamy dane ze Stanów Zjednoczonych. Zostanie opublikowana tygodniowa ilość zasiłków dla bezrobotnych, majowa sprzedaż detaliczna oraz sprzedaż samochodów.

EURUSD

• Do połowy tygodnia katalizatorami deprecjacji eurodolara okazały się słabe odczyty inflacyjne z Niemiec i całej strefy euro (0,5% r/r przy medianie 0,7%) wraz ze wzrostem indeksu PMI dla amerykańskiego przemysłu (56 pkt przy oczekiwaniach 56,2 pkt).

• Decyzja podjęta przez EBC wywołała jedynie krótkotrwały spadek na głównej parze do poziomu 1,3520 USD/EUR w czwartek. Po ostrych ruchach południowych doszło do gwałtownego odreagowania eurodolara w okolice 1,3635 USD/EUR. Nie bez znaczenia okazał się słabszy od prognoz wynik środowego ADP, zapowiadający kiepski raport NFP z amerykańskiego rynku pracy ciążący na wyraźniejszym wybiciu dolara.

EURPLN i USDPLN

• Wtorkowe posiedzenie RPP nie przyniosło żadnych zmian dotyczących poziomów stóp procentowych. Zaskakujące okazały się jednak słowa M. Belki, który pod wpływem słabszych odczytów inflacyjnych w kwietniu i presji związanej z cięciami EBC oznajmił, że nie wyklucza obniżek stóp procentowych  jeszcze w tym roku. Wg RPP umocnienie złotówki w stosunku do euro może stanowić dodatkowy czynnik wpływający na zahamowanie wzrostu cen w Polsce.

• Złotówka przez większość tygodnia zyskiwała na parze EURPLN oraz USDPLN (wraz z innymi walutami rynków wschodzących), korzystając z pozytywnego sentymentu inwestorów. W czwartek złotówka dostała się na roczne minima na parze EURPLN - 4,1054 PLN/EUR i miesięczne minima na parze USDPLN - 3,0180 PLN/EUR.

CEE

• Para CZKPLN zeszła pod koniec minionego tygodnia poniżej granicy obserwowanej ostatnio pod koniec 2013 r. po interwencji Czeskiego Banku Narodowego. W piątek popołudniu para CZKPLN była wyceniana na poziomie 0,1495 PLN/ CZK.

•  Podobnie jak polski złoty zachowywał się w ubiegłym tygodniu forint węgierski, który umocnił się w piątek do poziomu 302,706 HUF/EUR.

AKCENTA
największa instytucja płatnicza
w Europie Środkowej
Chcę zostać klientem
51.000
klientów
25
ponad
lat doświadczenia