Akcenta top

Tygodniowa analiza rynku walutowego 9. 9. 2013

Tygodniowa analiza rynku walutowego 9. 9. 2013

Najważniejsze informacje
Polska: Kontynuacja przeceny złotówki na parze EUR/PLN i USD/PLN
Napięcie wokół Syrii i pozytywne odczyty z amerykańskiej gospodarki
EUR nurkuje na głównej parze walutowej do poziomu poniżej 1,3150

 

Najważniejsze informacje – komentarz Miroslava Novaka, analityka AKCENTA

Polska: załamaie giełdy i deprecjacja złotówki w związku z decyzją o OFE
W minioną środę odbyło się posiedzenie RPP, podczas którego, zgodnie z oczekiwaniami analityków, stopy ozostawiono na niezmienionym poziomie – stopa referencyjna wynosi 2,5%. Ekonomiści zakładają, że wskaźnik ostanie utrzymany do połowy przyszłego roku. Sierpniowy odczyt PMI dla polskiego przemysłu wzrósł do 52,6 pkt przy konsensusie 51,7 pkt i stanowi najwyższy wynik od lipca 2011 r. Pomimo tego dobrego sygnału świadczącego o lekkim ożywieniu gospodarczym, polska waluta pozostała pod wpływem czynników globalnych. Decyzja
o przeniesieniu do ZUS przyszłych emerytów, którzy w ciagu 3 miesięcy nie podejmą decyzji o pozostaniu w OFE, sprowokowała masową wyprzedaż akcji i obligacji na GPW oraz deprecjację polskiej waluty. Wg agencji Moody’s i S&P pomysł Ministerstwa Finansów w sprawie OFE jednak mają pozostać neutralne wobec ratingu Polski.

USA: Dobre dane prowadzą do aprecjacji dolara
Amerykańska senacka komisja spraw zagranicznych zarekomendowała w środę udzielenie zgody Barackowi Obamie na organiczoną interwencję w Syrii (tzn. bez udziału wojsk lądowych). W środę dowiedzieliśmy się także o miarkowanym tempie rozwoju gospodarki amerykańskiej w lipcu i sierpniu za sprawą Beżowej Księgi. We wtorek został opublikowany indeks ISM dla przemysłu, który wykazał ożywienie sektora przemysłowego w USA (55,7 pkt). Pozytywne odczyty dotyczyły zamówień w przemyśle z lipca oraz stopy bezrobocia (spadek do 7,3%). Rozczarowywujące okazały się jedynie statystyki dotyczące nowych miejsc pracy w sierpniu (169 tys. przy konsensusie 180 tys.) Poparcie komisji spraw zagranicznych USA dla interwencji w Syrii wraz z pozytywnymi odczytami napływającymi ze Stanów doprowadziły do wywindowania ceny dolara i przebicia wsparcia EURUSD na poziomy poniżej 1,3150. Wszystkie te dane wpłynęły na zwiększenie oczekiwań co do redukcji QE3 przez FED już w połowie września i doprowadziły do aprecjacji dolara.

Stopy niezmienione także w Europie
Stopy procentowe nie zmieniły się także w Europie. EBC ustrzymało główną stopę na poziomie 0,5%). Mario Draghi ogłosił, że ożywienie w strefie euro jest zbyt słabe (zbyt niska inflacja) więc stopy zostaną przez dłuższy czas na obecnym lub niższym poziomie. Ta „gołębia“ przemowa wywołała spadek na parze EUR/USD. Na zmianę stóp nie zdecydował się także Bank Anglii, utrzymując referencyjną na poziomie 0,5%.

Silna czeska korona, wyprzedaż PLN
W ubiegłym tygodniu najstabilniejszą walutą Europy Środkowej okazała się korona czeska, jednocześnie doszło do silnej deprecjacji forinta na parze EURHUF. Szef Fideszu zapowiedział, że jeśli banki nie zaproponują rozwiązania sytuacji na kredytach walutowych to rząd wprowadzi w życie swoje plany. Miniony tydzień przyniósł nam po raz kolejny wzrost wartości dolara. Ostatnie dni okazały się niekorzystne nie tylko dla EUR ale także dla walut krajów CEE3.
Inwestorzy kontynuuowali wyprzedaż polskiej waluty głównie pod wpływem reformy OFE zaplanowanej przez rząd Donalda Tuska. „Czerwony czwartek“ na GPW odcisnął się na kursach walut z polską złotówką, para EURPLN była wyceniana na 4,31, a USDPLN na 3,285.

Najbliższe dni
Obecny tydzień przyniesie nam dane dotyczące bilansu płatniczego Polski za lipiec. Warto zwrócić także uwagę na dane nadchodzące z amerykańskiej gospodarki (wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, inflacja PPI czy index Uniwersytetu Michigan), które będą wpływać na wycenę dolara oraz przyszłość QE3. W poniedziałek zostanie opublikowana stopa bezrobocia w Czechach.

Tygodniowa analiza rynku walutowego 9. 9. 2013

AKCENTA
największa instytucja płatnicza
w Europie Środkowej
Chcę zostać klientem
51.000
klientów
25
ponad
lat doświadczenia