Akcenta top

Tygodniowa analiza rynku walutowego 4.11.2013

Tygodniowa analiza rynku walutowego 4.11.2013

Najważniejsze informacje

  • USA: Mniej gołębi FED
  • EU: Spadek inflacji zwiększa prawdopodobieństwo obniżek stóp procentowych przez EBC
  • Spadek wartości euro w stosunku do amerykańskiego dolara, wyraźne straty odnotował PLN

Najważniejszeinformacje – komentarz AKCENTA (Monika Krzywda, Miroslav Novák)

W ostatnich miesiącach uwaga inwestorów była skupiona na działalniach amerykańskiego banku centralnego, związanych z programem wykupu papierów wartościowych (tzw. QE III). Z podobnym zainteresowaniem nie spotkały się decyzje Europejskiego Banku Centralnego (EBC), choć ten paradygmat częściowo uległ zmianie w poprzednim tygodniu. Skierowanie zainteresowania na strefę euro było spowodowane słabymi odczytami inflacyjnymi i oczekiwaniem na podjęcie kroków przez EBC. Niska inflacja w państwach należących do strefy euro zwiększyła prawdopodobieństwo dalszego łagodzenia polityki pieniężnej przez EBC, co oznacza kolejne cięcia głównej stopy procentowej i uruchomienie nowej rundy LTRO. Niektóre z tych decyzji mogą zostać podjęte podczas zaplanowanego na czwartek posiedzenia EBC. W minionym tygodniu skutkiem reorientacji inwestorów na poczynania EBC było wyraźne osłabienie wspólnej waluty europejskiej na parze EURUSD.

Słabe dane ze strefy euro i pozytywne odczyty ze Stanów Zjednoczonych

Do osłabienia wspólnej waluty przyczyniły się rozczarowywujące dane ze strefy euro. Zdecydowanie poniżej konsensusu uplasowała się październikowa inflacja HICP – 0,7% w ujęciu rocznym (najniższy wynik od listopada 2009 r., przy czym analitycy oceniali, że inflacja wyniesie 1,1% rok do roku). Opublikowane zostały także dane dotyczące stopy bezrobocia, która we wrześniu ukształtowała się w strefie euro na rekordowo wysokim poziomie 12,2%. Czynnikiem dodatkowo osłabiającym wspólną walutę europejską były zaskakująco dobre wskaźniki z przemysłu USA (ISM i PMI). Ponadto październikowy komunikat FOMC (Fed) okazał się mniej „gołębi“ niż początkowo przewidywali analitycy. Komitet nie poruszył kwesti strat dla amerykańskiej gospodarki związanych z goverment shutdown, i tym samym wprowadził zamieszanie co do terminu pierwszej redukcji QE III. Informacja ta natychmiastowo wywindowała dolara na głównej parze walutowej, która pod koniec dnia była kwotowana w okolicach 1,3585.

Brak nowych statystyk z polskiej gospodarki

Krajowy kalendarz makroekonomiczny był w poprzednim tygodniu pusty. Nie opublikowano żadnego odczytu mającego wpływ na sytuację na rynku walutowym. Złotówka pozostała więc pod wpływem czynników globalnych.
Z kolei pozytywne informacje nt. polskiej gospodarki przyszły z amerykańskiego Banku Światowego, który awanasował Polskę w rankingu Doing Business oceniającym warunki prowadzenia biznesu dla małych i średnich przedsiębiorstw. Polska wskoczyła na 45. miejsce poprawiając o dziesięć oczek swój wynik sprzed roku. Polska ze swoim wynikiem wyprzedziła wszystkie państwa regionu Europy Środkowej (Słowacja na 49. miejscu, Węgry na 54. miejscu, a Czechy aż na 75. miejscu). Ocenianych było 189 państw.

Amerykański dolar

Amerykańska waluta w drugiej połowie tygodnia odnotowała wzrosty. Na głównej parze walutowej dolar zwiększył swoją wartość aż do poziomu 1,35, odrabiając tym samym październikowe straty. Podobna sytuacja miała miejsce na parze USDPLN. Aprecjacja dolara wywindowała tę parę z poziomu 3,02 w okolice 3,10. Złotówka zeszła na najsłabszy poziom od początku października, przy czym odnotowała niewielkie straty także na parze EURPLN. Pod koniec tygodnia forex wyceniał tę parę w rejonach 4,20.

W tym tygodniu…

Głównym wydarzeniem w Polsce będzie czwartkowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP), na którym zostanie podjęta decyzja ws. stóp procentowych, uwzględniająca nowe prognozy. Wszystko wskazuje na to, że zmiany poziomu stopy procentowej nie nastąpią w pierwszej połowie przyszłego roku, ale w środku lub pod koniec 2014 r. Na czwartek zaplanowane jest także posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, podczas którego ma zostać wydany komunikat wskazujący na możliwość dalszego łagodzenia polityki pieniężnej pod koniec bieżącego roku. W tym tygodniu odbędzie się także posiedzenie Czeskiego Banku Narodowego, podczas którego po raz trzeci będa ważyć się decyzje dotyczące interwencji przeciwko koronie. Jeśli dojdzie do przegłosowania wniosku należy oczekiwać radykalnego osłabienia się czeskiej korony wobec euro oraz polskiej złotówki.
Za oceanem uwagę inwestorów będzie zwracać odczyt HDP za III kwartał oraz piątkowe dane z rynku pracy (przyrost nowych miejsc pracy i stopa bezrobocia).

 

AKCENTA
największa instytucja płatnicza
w Europie Środkowej
Chcę zostać klientem
51.000
klientów
25
ponad
lat doświadczenia