Akcenta top

Nastroje polskich przedsiębiorców w dalszym ciągu się nie poprawiają

Nastroje polskich przedsiębiorców w dalszym ciągu się nie poprawiają
  • Według GUS stopa bezrobocia w Polsce utrzymała się we wrześniu na poziomie 5,0%, zgodnie z oczekiwaniami. Jednocześnie liczba nowych bezrobotnych wzrosła o 1,2% w ujęciu miesięcznym. Główny Urząd Statystyczny opublikował także dane dotyczące kształtowania się nastrojów gospodarczych w poszczególnych sektorach. We wrześniu nastroje w biznesie we wszystkich regionach utrzymały się na dotychczasowym poziomie w porównaniu z sierpniem lub uległy obniżeniu (ogólny wskaźnik pozostał na niezmienionym poziomie w stosunku do sierpnia na poziomie 91,7 pkt). Poza detalicznym nastroje we wszystkich sektorach kształtują się wyraźnie poniżej średniej długoterminowej. Jednocześnie najbardziej pesymistycznie nastawieni są przedsiębiorcy z sektora przetwórstwa i budownictwa. Inflacja konsumencka we wrześniu wstępnie -0,4% m/mi +8,2% r/r.
  • Wskaźniki postępu z Niemiec nie napawały optymizmem. Według badania Ifo nastroje w niemieckich spółkach pogarszają się piąty miesiąc z rzędu (choć indeks nieznacznie przekroczył oczekiwania rynkowe). Według agencji GfK zaufanie niemieckich konsumentów jest najniższe od kwietnia br. Według badania, poprawa nastrojów konsumentów w tym roku jest mało prawdopodobna ze względu na wysoką inflację, choć według wstępnych danych inflacja w Niemczech spadła we wrześniu do 4,5% r/r (najniższego poziomu od wybuchu wojny w Ukrainie).
  • EUR osłabił się wobec USD i wzrósł z poziomu 1,065 USD/EUR do poziomu 1,055 USD/EUR. W ciągu tygodnia przez krótki czas notowania znajdowały się poniżej 1,05 USD/EUR. Złoty wobec EUR osłabił się z 4,59 zł/EUR do 4,64 zł/EUR (piątek rano). Złoty również nie radził sobie dobrze wobec USD, oscylując powyżej poziomu 4,40 zł/USD (minimum złotego od marca br.).
Chcesz dowiedzieć się więcej o świadczonych przez nas usługach?
AKCENTA
największa instytucja płatnicza
w Europie Środkowej
Chcę zostać klientem
51.000
klientów
25
ponad
lat doświadczenia