Najważniejsze informacje
Najważniejsze informacje - komentarz Miroslava Nováka, analityka AKCENTA
Produkcja sprzedana przemysłu to dobry sygnał w Polsce
Spośród wszystkich danych z polskiej gospodarki opublikowanych w zeszłym tygodniu, największą uwagę inwestorów skupił pozytywny odczyt dotyczący produkcji sprzedanej przemysłu. Wg wstępnych danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny produkcja krajowa za lipiec wzrosła o 6,3 % rok do roku (przy konsensusie 5,1%) oraz o 1,5% w porównaniu z czerwcem. O ile wzrost w porównaniu z poprzednim miesiącem wynikał ze zwiększonej liczby dni roboczych, o tyle wzrost rok do roku to naprawdę dobry sygnał. Najlepsze wyniki osiągnęły branże nastawione na handel zagraniczny. Recesję przełamały także firmy budowlano-montażowe, skąd złe dane przychodzą od czasu zakończenia inwestycji związanych z EURO 2012. Ludwik Kotecki, główny ekonomista resortu finansów, przedstawił we wtorek swoje prognozy dotyczące złotego, który fundamentalnie w takich warunkach może zmierzać tylko w jedną stronę: łagodnej aprecjacji, tego bym oczekiwał. We wtorek wieczorem jeden z polskich tygodników opublikował nieprawdziwą informację dotyczącą podania się do dymisji polskiego ministra finansów, Jacka Rostowskiego. Wiadomość ta spowodowała co prawda chwilową aprecjację złotówki, ale nie wpłynęła jednak znacząco na pary z walutą krajową.
Minutes z posiedzenia FED niczego nie wyjaśniły
W środę został opublikowany zapis z posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. FED zapowiedział, że zamierza pozostawić „wyjątkowo niską“ stopę referencyjną aż do momentu spadku bezrobocia poniżej 6,5% oraz wzrostu inflacji powyżej 2,5%. Okazało się, że opinie co do redukcji QE3 są podzielone, choć jednocześnie prawie wszyscy członkowie potwierdzili, że nie widzą przeciwskazań co do ograniczenia skupu w dalszej części tego roku. Ta informacja spowodowała natychmiastowy wzrost wartości dolara na parze EUR/USD. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na deprecjację wspólnej waluty europejskiej były spekulacje dotyczące trzeciego pakietu pomocy dla Grecji. W środę poznaliśmy także pozytywne wskaźniki PMI dla Niemiec i strefy euro, które spowodowały lekkie odbicie ku północy na parze EUR/USD.
Samorozwiązanie sejmu w Czechach – bez osłabienia korony
We wtorek czeski sejm przegłosował samorozwiązanie, co tym samym oznacza przedterminowe wybory. Ta informacja nie doprowadziła jednak do osłabienia czeskiej korony. Para walutowa CZK/PLN odbiła się z niskich poziomów i była kwotowana w czwartek w okolicach 0,1650. Najsłabszą walutą w regionie okazał się w tym tygodniu forint węgierski. W przypadku decyzji Narodowego Banku Węgier odnośnie kolejnych cięć stóp procentowych następny tydzień może przynieść dalszy spadek wartości forinta.
W bieżącym tygodniu
W obecnym tygodniu czekają nas odczyty dotyczące stopy bezrobocia oraz sprzedaży detalicznej w Polsce. We wtorek decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie Narodowy Bank Węgier. Zostanie także opublikowany sierpniowy indeks Ifo dla niemieckiej gospodarki, który może potwierdzić nieco lepszą koniunkturę. Ważne informacje przyjdą zza Oceanu w czwartek: poznamy wyniki dotyczące dynamiki PKB rok do roku, a po południu czekają nas wystąpienia członków FED James’a Bullard‘a oraz Jeffrey‘a Lacker‘a.
Miniony tydzień został zdominowany przez oczekiwania dotyczące zapisu z lipcowego posiedzenia FOMC. Protokół nie przyniósł jednak klarownych odpowiedzi zarówno co do terminu jak i skali obniżenia QE3, pomimo tego doszło do aprecjacji waluty amerykańskiej i odpływu kapitału z rynków wschodzących (początek tygodnia przyniósł osłabienie złotówki). Kurs na głównej parze walutowej EURUSD stopniowo obniżał się w ciągu tygodnia. Złotówka traciła na parze EURPLN i była wyceniana na poziomie 4,25, by pod koniec tygodnia odrobić straty i umocnić się do poziomu 4,23. Wahania były widoczne także na parze USDPLN oscylującej w przedziale 3,16- 3,18. Największe osłabienie polskiej waluty nastąpiło jednak na parze GPBPLN.