Akcenta top

Polski handel detaliczny po ponad pół roku powraca na ścieżkę wzrostu

Polski handel detaliczny po ponad pół roku powraca na ścieżkę wzrostu
  • Zatrudnienie w polskim sektorze prywatnym w październiku spadło w ujęciu rocznym po raz pierwszy od marca 2021 r. (o 0,1%). Spadek ten nastąpił po dwóch miesiącach stagnacji. W październiku dynamika płac przyspieszyła do 12,8% r/r i to najwyższy wynik od lutego br. Jednak przyczyną tego wzrostu były głównie wypłaty premii. Zgodnie z oczekiwaniami rynku, produkcja przemysłowa była wyższa po raz pierwszy od 8 miesięcy (o 1,6% r/r). Warto jednak zaznaczyć, że po wyrównaniu sezonowym spadła o 0,8% r/r. Natomiast sprzedaż detaliczna pozytywnie zaskoczyła wzrostem o 2,8% r/r (szacunek rynkowy 1,6% r/r). To kolejny wzrost po 8- miesięcznych spadkach. W. Janczyk, członek Zarządu NBP, stwierdził, że w 2024 r. (i latach kolejnych) istnieje duża przestrzeń do obniżek stóp procentowych. Stwierdził, że ich obniżenie we wrześniu i październiku będzie konieczne, aby złagodzić obawy konsumentów dotyczące inflacji.
  • W tym tygodniu w strefie euro uwagę przykuły wstępne szacunki listopadowej aktywności gospodarczej (PMI), która wzrosła z najniższego poziomu od prawie trzech lat do 47,1 pkt. Dane z Niemiec były również lepsze od szacunków rynkowych w przypadku sektora produkcyjnego (42,3 pkt. wobec szacunków 41,2 pkt.) i usług (48,7 pkt. wobec 48,5 pkt.).
  • W tym tygodniu kurs euro oscylował w przedziale 1,085-1,095 USD/EUR w stosunku do dolara. Złoty umocnił się wobec euro do poziomu 4,34 PLN/EUR, ale później oddał większość zysków i w piątek rano przeniósł się nieco powyżej poziomu 4,37 PLN/EUR. W stosunku do dolara złoty umocnił się na początku tygodnia poniżej poziomu 4 PLN/USD i zbliżył się do tegorocznego lipcowego maksimum. Przez pozostałą część tygodnia notowania ustabilizowały się wokół poziomu 4 PLN/USD.
Chcesz dowiedzieć się więcej o świadczonych przez nas usługach?
AKCENTA
największa instytucja płatnicza
w Europie Środkowej
Chcę zostać klientem
51.000
klientów
25
ponad
lat doświadczenia