Akcenta top

Tygodniowa analiza rynku walutowego 23. 9. 2013

Tygodniowa analiza rynku walutowego 23. 9. 2013

Najważniejsze informacje

  • USA: FED podjął zaskakującą decyzję o wstrzymaniu redukcji QE3
  • Złotówka umacnia się już drugi tydzień z rzędu, sierpniowa inflacja na poziomie 1,4%
  • Strefa euro: Niemiecki index ZEW powyżej konsensusu

Najważniejsze informacje – komentarz Miroslava Novaka, analityka AKCENTA


FED wstrzymuje Q3
Ubiegły tydzień został zdominowany przez zaskakującą decyzję FOMC wstrzymującą redukcję QE3. Analitycy ankietowani przez Boloomberga spodziewali się ograniczenia na poziomie 10 mld $. Środowe informacje spowodowały wywindowanie pary EUR/USD na poziom 1,3570 oraz wykup walut krajowych rynków wschodzących. W nocy złotówka zyskała aż 10 groszy na parze USD/PLN, para ta była notowana momentami w okolicach 3,0609 (najniższy wynik od lutego br.). Szef FEDu zapowiedział jednocześnie, że amerykański bank centralny nie operuje żadnym stabilnym harmonogramem na ograniczanie QE3, a decyzje związane z redukcją będą modyfikowane zgodnie z napływającymi danymi makro.

W zeszłą niedzielę dowiedzieliśmy się, że postrzegany za mniej „gołębiego“ od Janet Yellen Larry Summers nie będzie ubiegał się o fotel prezesa FED. Informacja ta umocniła EUR na głównej parze walutowej i skierowała wzrok inwestorów na rynki wschodzące, prowadząc m.in. do aprecjacji złotówki. O 20:00 została ogłoszona decyzja FEDu która wstrzymała redukcję dodrukowywania pieniędzy przez bank centralny oraz utrzymała stopy procentowe bez zmian do 2015 r. (do czasu spadku stopy bezrobocia poniżej 6,5% oraz utrzymania się inflacji na poziomie 2,5%). Szef Rezerwy Federalnej z San Francisco - James Bullard przyznał podczas wywiadu, że FOMC był bliski podjęcia decyzji o ograniczeniu QE3 ale ryzyko związane wyższą rentownością zaważyło na tej decyzji. Szef FED, Ben Bernanke, wycofał się także z czerwcowych zapowiedzi dotyczących zakończenia wygaszania QE3 do połowy 2014 r. Część analityków sądzi, że dopiero kandydatka na szefa FED Janet Yellen (znana z gołębiego podejścia do polityki monetarnej) zacznie redukować wykup akcji.

PLN nadal się umacnia
W poniedziałek NBP podał informacje dotyczące inflacji bazowej która po wyłączeniu cen żywności i energii pozostała na poziomie 1,4% w skali rocznej. W środę zostały opublikowane dane dotyczące produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej w Polsce za sierpień. Wzrost był rozczarowywujący i stanowił jedynie 2,2% w skali roku (oznacza to spadek o 4,5% w skali miesiąca). W tym samym czasie trwała przecena polskiej waluty na parze USD/PLN, plasując ją na poziomie 3,17. Deprecjacja nie miała jednak potrwać zbyt długo.

Dobre sygnały z Niemiec
We wtorek przyszły pozytywne dane zza granicy zachodniej. Index ZEW obrazujący nastroje dotyczące rozwoju sytuacji gospodarczej w Niemczech skoczył zdecydowanie wyżej niż zakładał konsensus - aż do 49,6 pkt. Wrześniowy odczyt był
o 7,6 pkt wyższy od sierpniowego i osiągnął najwyższą wartość od 3 lat. Wywołał także kontynuacje poniedziałkowych wzrostów na parze EUR/USD. We wtorek para EUR/PLN była wyceniana na poziomie 4,2048, a USD/PLN na 3,1490.

Środowa informacja z USA spowodowała powrót inwestorów na rynki wschodzące i dziesięciogroszowy spadek na parze USD/PLN. Para walutowa EUR/USD wybiła się mocno w górę do najwyższych poziomów od lutego 2013 (za euro płaciło się 1,355 dolara). Był to jedynie chwilowy efekt, który został zredukowany przez informacje napływające z Włoszech związane z planowanym impeachmentem Silvio Berlusconiego. EUR/PLN szybko wróciła w okolice 4,20 (rano była kwotowana na poziomie 4,15).

W czwarek nastąpiło odreagowanie i lekkie umocnienie dolara na parze USD/PLN. GUSowskie wskaźniki poraz trzeci z rzędu wskazały na poprawę nastrojów konsumenckich - ta informacja została jednak zignorowana przez rynki. Na piątkowe popołudnie zostały zaplanowane wystąpienia członków amerykańskiego banku centralnego (Easther George, Daniela Tarullo, Jamesa Bullarda i Narayana Kocherlakota).

W najbliższych dniach
W tym tygodniu czekają nas odczyty PMI dla usług i przemysłu w Niemczech, Francji oraz strefie euro (poniedziałek). Narodowy Bank Węgier (wtorek) oraz czeski CNB (czwartek) podejmą decyzję dotyczącą stóp procentowych. Warto zwrócić uwagę na nadchodzące przemówienia członków Europejskiego Banku Centralnego i FEDu, które z reguły mają wpływ na ruchy na FX.

Tygodniowa analiza rynku walutowego 23. 9. 2013

AKCENTA
największa instytucja płatnicza
w Europie Środkowej
Chcę zostać klientem
51.000
klientów
25
ponad
lat doświadczenia