Akcenta top

Zatrudnienie w Polsce spada, ale utrzymuje się wysoki wzrost płac

Zatrudnienie w Polsce spada, ale utrzymuje się wysoki wzrost płac
  • Wraz z ostatnią analizą w tym roku życzymy Państwu wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku!
  • Wzrost bazowej inflacji konsumenckiej w Polsce spowolnił do 7,3% r/r w listopadzie (z 8% r/r w październiku), zgodnie z szacunkami rynkowymi. Opublikowane zostały również dane z rynku pracy. Spadek zatrudnienia rok do roku pogłębił się w listopadzie z -0,1% do -0,2% (szacunki rynkowe -0,1% r/r). Tymczasem wzrost płac w sektorze prywatnym pozostał dwucyfrowy (11,8% r/r), choć nieco spowolnił. Relatywnie wysoki realny wzrost wynagrodzeń powinien być zatem głównym motorem ożywienia konsumpcji i gospodarki w przyszłym roku, wraz ze stabilizacją inflacji. Listopadowa produkcja przemysłowa rozczarowała, spadając o 0,7% r/r, choć rynek szacował wzrost o 0,7%.
  • Według grudniowego sondażu instytutu Ifo, zaufanie niemieckich firm nieoczekiwanie spadło do najniższego poziomu od trzech miesięcy, choć rynek szacował poprawę (86,4 pkt wobec rynkowych szacunków na poziomie 87,8 pkt). Według ostatecznych danych, ceny konsumpcyjne w strefie euro spadły o 0,6% m/m i wzrosły o 2,4% r/r. Lekkim rozczarowaniem okazały się finalne dane PKB w USA za III kwartał, które zostały zrewidowane w dół (4,9% kw/kw wobec szacowanych 5,2% kw/kw).
  • Euro umocniło się wobec dolara do poziomu 1,10 USD/EUR. Złoty był notowany w przedziale 4,32-4,35 PLN/EUR w stosunku do euro. Para walutowa PLN/USD była głównie notowana w przedziale 3,94-3,99.
Chcesz dowiedzieć się więcej o świadczonych przez nas usługach?
AKCENTA
największa instytucja płatnicza
w Europie Środkowej
Chcę zostać klientem
51.000
klientów
25
ponad
lat doświadczenia