Akcenta top

Płace rosną pomimo spowalniającej gospodarki

Płace rosną pomimo spowalniającej gospodarki
  • Wzrost płac w polskim sektorze prywatnym pozostaje dwucyfrowy, przyspieszając mniej więcej zgodnie z oczekiwaniami do 11,9% r/r w sierpniu (10,4% r/r w lipcu). Wzrost zatrudnienia wyhamował w sierpniu, po wzroście o 0,1% r/r w lipcu. Chociaż produkcja przemysłowa wzrosła w tym miesiącu w porównaniu z lipcem (+0,6% r/r po korekcie), to nadal spada r/r (-2,0% r/r). Jednocześnie GUS zrewidował w górę dane za lipiec. Opublikowana została również bazowa inflacja konsumencka za sierpień, której wzrost spowolnił do 10% r/r. Prezes NBP, A. Glapiński, powiedział, że po znaczącej obniżce stóp procentowych we wrześniu, przestrzeń do dalszych cięć stóp zawęziła się.
  • Fed utrzymał główną stopę procentową bez zmian w przedziale 5,25%-5,50%, pozostawiając przestrzeń do ewentualnej podwyżki stóp w IV kwartale (w zależności od napływających danych). O ile w przypadku EBC można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że cykl podwyżek stóp został zakończony, o tyle w przypadku Fed nie jest to tak pewne. Zwłaszcza, że Fed znacznie poprawił swoje prognozy wzrostu gospodarczego (PKB +2,1% w tym roku, +1,5% w przyszłym roku).
  • EUR do USD wahał się w przedziale 1,064-1,074 USD/EUR. PLN do EUR początkowo osłabił się powyżej 4,65 PLN/EUR, ale odrobił straty i zakończył sesję na poziomie 4,62 PLN/EUR. Złoty umocnił się również nieznacznie do USD i w piątek rano był poniżej 4,35 PLN/USD.
Chcesz dowiedzieć się więcej o świadczonych przez nas usługach?
AKCENTA
największa instytucja płatnicza
w Europie Środkowej
Chcę zostać klientem
51.000
klientów
25
ponad
lat doświadczenia