Akcenta top

Złoty mocno się umocnił w reakcji na wyniki wyborów parlamentarnych

Złoty mocno się umocnił w reakcji na wyniki wyborów parlamentarnych
  • • Obecna partia rządząca wygrała wybory w Polsce, ale straciła większość parlamentarną. Jest bardzo prawdopodobne, że nowy rząd utworzy obecna opozycja (jeśli tak się stanie, to prawdopodobnie dopiero w grudniu). Złoty zareagował umocnieniem, rynki oczekują, że wyniki wyborów poprawią relacje Polski z UE (i w efekcie odblokowanie funduszy unijnych). Bazowa inflacja konsumencka w Polsce spowolniła we wrześniu bardziej niż oczekiwano (do 8,4% r/r), podobnie jak dynamika wynagrodzeń w sektorze prywatnym (10,3% r/r). We wrześniu, podobnie jak w sierpniu, zatrudnienie utrzymało się na stałym poziomie rok do roku. Spadek produkcji przemysłowej przyspieszył we wrześniu do - 3,1% r/r i wystąpił już ósmy miesiąc z rzędu.
  • • Inflacja konsumencka w strefie euro za wrzesień został potwierdzona na poziomie 0,3% m/m i 4,3% r/r, tym samym jest najniższa od dwóch lat. Inflacja bazowa na poziomie 4,5% r/r jest najniższa od ponad roku. Sprzedaż detaliczna w USA była miłym zaskoczeniem, gdyż jej wzrost we wrześniu przekroczył oczekiwania rynkowe (0,7% m/m wobec szacunków na poziomie 0,3% m/m). Dane za sierpień również zostały zrewidowane w górę. Optymistycznie napawały także dane z amerykańskiego przemysłu, gdzie produkcja wzrosła o 0,3% m/m wobec oczekiwanej stagnacji.
  • • Ogólnie rzecz biorąc, euro umocniło się nieznacznie w stosunku do dolara, na krótko kierując się w stronę poziomu 1,060 USD/EUR. Złoty umocnił się wobec euro poniżej poziomu 4,415 PLN/EUR, ale oddał większość zysków i zakończył na poziomie 4,46 PLN/EUR. W stosunku do dolara złoty oscylował w przedziale 4,17-4,24 PLN/USD. Umocnienie złotego od początku tygodnia uważamy za przejściowe i w perspektywie kilkutygodniowej bardziej prawdopodobny jest powrót złotego do słabszych wartości.
Chcesz dowiedzieć się więcej o świadczonych przez nas usługach?
AKCENTA
największa instytucja płatnicza
w Europie Środkowej
Chcę zostać klientem
51.000
klientów
25
ponad
lat doświadczenia