Akcenta top

Polska gospodarka wzrosła po raz pierwszy w tym roku w III kwartale

Polska gospodarka wzrosła po raz pierwszy w tym roku w III kwartale
  • Wstępny szacunek polskiego produktu krajowego brutto (PKB) w III kwartale br. pokazał, że po dwóch spadkach w ujęciu rocznym (I kwartał -0,3% r/r, II kwartał -0,6% r/r), ponownie wzrósł on o 0,4% r/r, co sugeruje, że polska gospodarka powoli zaczyna się odradzać. PKB wzrósł o 1,4% kw/kw (szacunki rynkowe 2,2% kw/kw), ale nastąpiła znacząca rewizja za II kwartał (z -2,2% kw/kw do +0,3% kw/kw). GUS opublikował ostateczne dane o październikowej inflacji konsumenckiej, które zostały nieznacznie zrewidowane w górę (0,3% m/m, 6,6% r/r). Zgodnie z oczekiwaniami inflacja bazowa spowolniła w październiku do 8% r/r.
  • Inflacja konsumencka w USA spowolniła w październiku bardziej niż oczekiwano. Roczne tempo spadło do 3,2% r/r z 3,7% we wrześniu (rynek szacował 3,3% r/r). W ujęciu miesięcznym inflacja pozostała w stagnacji, podczas gdy rynek szacował wzrost o 0,1% m/m. Dane zwiększają prawdopodobieństwo, że Fed nie będzie już podnosić stóp procentowych. Zrewidowane dane o gospodarce strefy euro w III kwartale potwierdziły wstępne szacunki - PKB wzrósł o 0,1% r/r, a spadł o 0,1% kw/kw.
  • Euro umocniło się względem dolara, osiągając znaczące zyski, zwłaszcza po publikacji danych o inflacji w USA, kiedy to skierowało się powyżej poziomu 1,085 USD/EUR. Złoty radził sobie w tym tygodniu bardzo dobrze względem euro, stopniowo umacniając się z poziomu 4,43 PLN/EUR do poniżej 4,37 PLN/EUR (najmocniejsza wartość złotego od marca 2020 r.). Złoty zyskał również wobec dolara, zbliżając się do poziomu 4 PLN/USD.
Chcesz dowiedzieć się więcej o świadczonych przez nas usługach?
AKCENTA
największa instytucja płatnicza
w Europie Środkowej
Chcę zostać klientem
51.000
klientów
25
ponad
lat doświadczenia