Akcenta top

Tygodniowa analiza rynku walutowego 16. 9. 2013

Tygodniowa analiza rynku walutowego 16. 9. 2013

Najważniejsze informacje

  • Polska: Złotówka, akcje i obligacje odrabiają straty z początku miesiąca
  • Lipcowa inflacja w Polsce: wzrost o 1,1,% r/r
  • Zawieszenie decyzji o interwencji w Syrii
  • USA: Posiedzenie FEDu już w bieżącym tygodniu

Najważniejsze informacje – komentarz Miroslava Novaka, analityka AKCENTA

Drugi tydzień września okazał się niemal dokładnym przeciwieństwem pierwszego.

W Polsce spokojniej
W Polsce, po ogłoszeniu reformy emerytalnej OFE sytuacja uspokoiła się: wzrosły ceny akcji, spadły ceny obligacji, wyraźne umocnieniła się złotówka. W czwartek Departament Strategii i Analiz Ministerstwa Gospodarki opublikowaał dane dotyczące handlu zagranicznego: w lipcu 2013 r. eksport wyniósł 12 952 mln EUR, a import 12,7 mln EUR. Deficyt na rachunku obrotów bieżących wyniósł 178 mln EUR i w stosunku do poziomu sprzed roku został zredukowany o 795 mln EUR. W piątek poznaliśmy dane dotyczące sierpniowej inflacji konsumenckiej CPI. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny spadły o 0,3%, a w ujęciu rocznym wzorsły o 1,1%. Na miesięczny spadek wpłynęły przede wszystkim ceny żywności. Jest to typowe zjawisko sierpniowe, związane z efektem sezonowym. Z drugiej strony to właśnie żywność miała duży udział we międzyrocznym wzroście CPI (wzrost o 2,8%).
W Polsce zostały podjęte istotne decyzje polityczne. Uchwalono nowelizację budżetu zwiększającego dopuszczalny deficyt o 16 mld zł do poziomu 51 565 mld.

Rynek walutowy sprzyjał PLN
Złotówka umocniła się na parze EUR/PLN do tego stopnia, że w piątek para była kwotowana na poziomie 4,20 (dla porównania w poprzednim tygodniu była na poziomie 4,30). Obecnie złoty znajduje się prawie na miesięcznych maximach na EUR/PLN. Jeszcze wyraźniejsze umocnienie polskiej waluty nastąpiło na parze USD/PLN - w piątek wyceniano ją w okolicach 3,15 zł za dolara. Złotówka zwiększyła swoją wartość także na parach GBP/PLN, CZK/PLN oraz CHF/PLN.

Stabilniejsza sytuacja w Syrii
Ustabilizowała się sytuacja na Bliskim Wschodzie. Prezydent Obama na czas negocjacji z przywódccami Europy oraz Chin odłożył w czasie głosowanie nad rezolucją w sprawie wojskowej interwencji. Wszystko wskazuje na to, że sprawa zostanie rozwiązana w sposób pokojowy. Ta informacja wywołała pozytywną reakcje na rynkach kapitałowych powodując spadek cen ropy naftowej.

USA czekają na posiedzenie FED
Niewiadomą przykuwającą uwagę inwestorów nadal stanowi posiedzenie FEDu, które ma się odbyć się w tym tygodniu. Analitycy oczekują, że podczas posiedzenia dojdzie do redukcji programu wykupu akcji (QE III), a tym samym do zmiany kierunku polityki monetarnej na bardziej „jastrzębią“. Obecnie FED skupuje aktywa o wartości 55 mld. dolarów miesięcznie. Publikowane w ostatnim czasie dane makro (spadku bezrobocia poniżej 7%, ilość nowych miejsc pracy) wskazują na wysokie prawdopodobieństwo redukcji QE III. Najważniejszym pytaniem pozostaje jednak kwestia wielkości ograniczenia. Sądzę, że FED zdecyduje się na „kosmetyczną“ redukcję
o maksymalną wartość 20 mld dolarów miesięcznie. Istnieje także wiele czynników ryzyka działających przeciwko ograniczeniu QE III. Pierwszy to tworzenie miejsc pracy dla osob pobierających niskie wynagrodzenia, drugi to jesienny temat amerykańskiej polityki czyli pułap zadłużenia, a trzeci to dalszy rozwój sytuacji w Syrii. Wynikiem ograniczenia będzie przede wszystkim umocnienie się dolara, który mocno zanurkował w ostatnich tygodniach.

W kolejnych dniach...
Oprócz posiedzenia FOMC warto zwrócić uwagę na dane z przemysłu i rynku nieruchomości w USA. W Niemczech zostanie opublikowany index ZEW. W Polsce poznamy dane doyczące inflacji bazowej, cen PPI, statystyki z rynku pracy (płace, zatrudnienie) oraz wartość produkcji przemysłowej
i budowlanej. Opublikowany zostanie również zapis posiedzenia RPP tzw. minutes.

AKCENTA
największa instytucja płatnicza
w Europie Środkowej
Chcę zostać klientem
51.000
klientów
25
ponad
lat doświadczenia