Akcenta top

FED i EBC pozostawiły stopy procentowe na niezmienionym poziomie

FED i EBC pozostawiły stopy procentowe na niezmienionym poziomie
  • We wtorek nowy polski rząd D. Tuska zdobył zaufanie posłów, izby niższej polskiego parlamentu (poparło go 248 posłów, 201 było przeciw). Rząd składa się zatem z proeuropejskiej Koalicji Obywatelskiej, centrowej Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy. W środę nowy polski premier, a także powołani ministrowie, złożyli ślubowanie wobec Prezydenta A. Dudy. Polski kalendarz makroekonomiczny był w tym tygodniu ubogi pod względem statystycznym, opublikowany został październikowy rachunek bieżący bilansu płatniczego, który zakończył się nadwyżką 2,04 mld euro. Dane przekroczyły zatem oczekiwania rynkowe na poziomie 1,6 mld euro, a nadwyżka wzrosła z 394 mln euro we wrześniu.
  • Zgodnie z oczekiwaniami amerykański Fed nie zmienił stóp procentowych (główna stopa w przedziale 5,25-5,5%). Kluczowych informacji dostarczyła jednak nowa prognoza makroekonomiczna, w której Fed zapowiedział obniżkę stóp procentowych w przyszłym roku o 75 punktów do 4,6% (prognoza na wrzesień 5,1%). Zgodnie z oczekiwaniami EBC również pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie (główna stopa 4,5%). Obniżka stóp zdaniem szefowej EBC Ch. Lagarde w ogóle nie była omawiana. Bank zapowiedział także przyspieszenie zakończenia reinwestycji w ramach programu skupu obligacji PEPP.
  • Kurs euro wobec dolara umocnił się po posiedzeniu banków centralnych do poziomu 1,10 USD/EUR. Złoty do euro na krótko umocnił się w ciągu tygodnia poniżej 4,30 PLN/EUR (do najwyższych poziomów od lutego 2020), ale w piątek rano notowany był na poziomie 4,32 PLN/EUR. Wobec dolara złoty umocnił się do poziomu 3,92 PLN/USD.
Chcesz dowiedzieć się więcej o świadczonych przez nas usługach?
AKCENTA
największa instytucja płatnicza
w Europie Środkowej
Chcę zostać klientem
51.000
klientów
25
ponad
lat doświadczenia