Akcenta top

Według NBP w październiku nastąpi kolejne znaczące spowolnienie inflacji

Według NBP w październiku nastąpi kolejne znaczące spowolnienie inflacji
  • Prezes NBP, A. Glapiński, powiedział, że NBP spodziewa się spowolnienia inflacji poniżej 7% r/r w październiku (8,2% r/r we wrześniu według wstępnego szacunku). Międzynarodowy Fundusz Walutowy opublikował nową prognozę, w której spodziewa się nieco wyższej inflacji w Polsce. Zgodnie z przewidywaniami, powinna ona osiągnąć cel (1,5-3,5%) do końca 2026 r. (3,3%). Prognoza na ten rok to 12% r/r i 6,4% r/r na przyszły. W najbliższą niedzielę w Polsce odbędą się wybory parlamentarne i interesujące będą kolejne kroki NBP na listopadowym posiedzeniu (w kontekście krytyki możliwego politycznego wymiaru wrześniowej decyzji o znacznej obniżce stóp). 
  • Niemiecka produkcja przemysłowa spadła czwarty miesiąc z rzędu. Spadki odnotowano w energetyce, budownictwie i inżynierii, podczas gdy sektor motoryzacyjny odbił się po gwałtownym spadku w lipcu. Protokół z posiedzenia Fed pokazał, że większość bankierów dostrzega ryzyko słabszego wzrostu gospodarczego i wyższego bezrobocia, ale także wyższej inflacji. Nie można zatem wykluczyć podwyżki stóp procentowych w USA w listopadzie. Inflacja konsumencka w USA pozostała w stagnacji rok do roku we wrześniu (3,7%) zamiast oczekiwanego spowolnienia.
  • W ciągu tygodnia euro nie zdołało umocnić się wobec dolara i w piątek rano notowane było w pobliżu poziomu 1,055 USD/EUR. W tym samym czasie złoty umocnił się wobec euro do prawie 4,51 PLN/EUR, a wobec dolara do prawie 4,25 PLN/USD. W drugiej połowie tygodnia złoty jednak stracił na wartości. Uważamy, że umocnienie złotego w tym tygodniu jest tymczasowe, a ryzykiem większego ruchu dla złotego jest wynik wyborów parlamentarnych.
Chcesz dowiedzieć się więcej o świadczonych przez nas usługach?
AKCENTA
największa instytucja płatnicza
w Europie Środkowej
Chcę zostać klientem
51.000
klientów
25
ponad
lat doświadczenia