Akcenta top

NBP pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie

NBP pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie
  • Kluczowym wydarzeniem tygodnia było posiedzenie polskiego banku centralnego. Zgodnie z oczekiwaniami, po raz trzeci z rzędu NBP pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Główna stopa utrzymuje się zatem na poziomie (5,75%). RPP uznaje, że następuje ożywienie w polskiej gospodarce, a także spadek inflacji konsumenckiej, jednak redukcja podstawowego składnika inflacji przebiega nieco wolniej. Z komunikatu Rady i późniejszej konferencji z szefem NBP, A. Glapińskim wynika, że choć w kolejnych miesiącach spodziewany jest spadek inflacji, nie ma powodów do pośpiechu z dalszym dostosowywaniem polityki pieniężnej. Decyzja będzie uzależniona od napływających danych. Istotna będzie także marcowa prognoza.
  • Listopadowe dane z niemieckiego przemysłu były rozczarowujące. Liczba nowych zamówień wzrosła mniej niż oczekiwano (0,3% m/m wobec szacunków 1% m/m), następnie produkcja przemysłowa spadła zamiast oczekiwanego wzrostu (- 0,7% m/m wobec szacunków 0,2% m/m). Inflacja konsumencka w USA przyspieszyła w grudniu bardziej niż szacowano (0,3% m/m wobec oczekiwań 0,2% m/m i 3,4% r/r wobec 3,2% r/r). W składowej podstawowej m/m zakończyło się zgodnie z prognozami (0,3%), a spowolnienie wzrostu r/r było nieco mniejsze w porównaniu do szacunków (3,9% vs 3,8%).
  • W tym tygodniu kurs euro wahał się w przedziale 1,091-1,100 USD/EUR w stosunku do dolara, a w piątek rano był notowany na poziomie 1,097 USD/EUR. Para walutowa złotego i euro notowana była głównie w przedziale 4,33-4,36 PLN/EUR. W stosunku do dolara złoty oscylował w przedziale 3,95-3,99 PLN/USD.
Chcesz dowiedzieć się więcej o świadczonych przez nas usługach?
AKCENTA
największa instytucja płatnicza
w Europie Środkowej
Chcę zostać klientem
51.000
klientów
25
ponad
lat doświadczenia