Akcenta top

Tygodniowa analiza rynku walutowego 12 sierpnia 2013 r.

Tygodniowa analiza rynku walutowego 12 sierpnia 2013 r.
Najważniejsze informacje                                                                                                   
 
•   Silne umocnienie polskiej waluty na parach USD/PLN i EUR/PLN
•   USA: Przecena dolara  mimo pozytywnych danych makro
•   Świetne dane z czerwcowej produkcji przemysłowej w Niemczech, rozczarowujące z Czech
 
Najważniejsze informacje - komentarz Miroslava Nováka, analityka AKCENTA
 
W Stanach Zjednoczonych pozytywne zaskoczenie
We wtorek został opublikowany amerykański wskaźnik ISM dla usług, który pozytywnie zaskoczył inwestorów plasując się aż o 3 pkt. wyżej od konsensusu ustalonego na poziomie 53 pkt. Pomimo tych świetnych danych na parze EUR/USD doszło tylko do niewielkiego ruchu na południe. W czwartek poznaliśmy także bardzo dobre informacje dotyczące liczby wniosków dla bezrobotnych w USA. Zgodnie z danymi z Departamentu Pracy liczba ta wzrosła zaledwie o 5 tys. do poziomu 333,5 tys., podczas gdy analitycy z Wall Street spodziewali się wzrostu do 335 tys. Wyniki te wskazują na utrzymywanie się korzystnej tendencji na rynku pracy w USA, co może stanowić pozytywną przesłankę dla możliwości redukcji wykupu aktywów (QE3) już we wrześniu.
 
Rynek nie zareagował jednak na pozytywne raporty. Dolarowi nie pomogły także wypowiedzi członków FOMC zapowiadające możliwość ograniczenia QE3 już we wrześniu. Dolar znajduje się obecnie pod presją sprzedażową inwestorów starających się utrzymać tendencję wzrostową na parze EUR/USD. Największymi przegranymi tego tygodnia okazali się więc gracze z krótkimi  pozycjami na parze EUR/USD.
 
Aprecjacja wspólnej waluty
Polski kalendarz ekonomiczny pozostał w ubiegłym tygodniu pusty, ale w minionym tygodniu poznaliśmy wiele danych makroekonomicznych ze strefy euro, które przyczyniły się do aprecjacji wspólnej waluty europejskiej na głównej parze walutowej. Bardzo pozytywne informacje nadeszły zza zachodniej granicy Polski. Czerwcowa dynamika zamówień w niemieckim przemyśle osiągnęła 3,8%. Wynik ten okazał się znacznie lepszy od prognoz ekonomistów i był najwyższy od października 2012. Świetne dane przyszły także z produkcji przemysłowej, która nabrała wiatru w żagle osiągając najsilniejszy wzrost od lipca 2011 r.
 
W piątek poznaliśmy rozczarowujące raporty
W czeskiej gospodarki (inflacja CPI, bilans handlu zagranicznego oraz wskaźnik produkcji przemysłowej). Nastąpiło zanurkowanie czeskiej korony na parze PLN/CZK, na niskich poziomach dryfuje także forint węgierski. Z powodu perturbacji politycznych i gospodarczych na Węgrzech i w Czechach (szef tymczasowego rządu Jiří Rusnok nie uzyskał wotum zaufania) złotówka jest obecnie najsilniejszą walutą w regionie Europy Środkowej.
 
Z kolei Gubernator Banku Anglii, Mark Carney, zapowiedział utrzymywanie luźnej polityki pieniężnej oraz możliwość zwiększania zakresu skupu aktywów (QE) aż do osiągnięcia siedmioprocentowej stopy bezrobocia, która obecnie jest na poziomie 7,8%. Wiadomość ta wywołała umocnienie się funta brytyjskiego. Kwartalny raport o inflacji w Wielkiej Brytanii doprowadził do zawirowań na parze GBP/PLN. Komunikat Bank of England wywołał krótkotrwały spadek kursu do poziomu 4,8265, by nieco później odreagować  do 4,9125. EUR/PLN przebiło poziom wsparcia wyznaczony na 4,20 utrzymując się na najniższych poziomach od maja 2013. Złoty zyskał na wartości także na parze USD/PLN wędrując momentami w rejony poniżej 3,15. 
 
A w tym tygodniu…
… warto zwrócić uwagę na  publikacje z polskiej gospodarki. W środę poznamy dane dotyczące polskiego PKB za drugi kwartał oraz stopę inflacji CPI za lipiec. Dane dotyczące PKB za drugi kwartał nadejdą także ze strefy euro i Niemiec.  Wyniki z polskiej gospodarki potwierdzą najprawdopodobniej lekkie odbicie i ożywienie gospodarcze. Czas pokaże, czy inwestorzy utrzymają pozytywny sentyment do polskiego złotego doprowadzając tym samym do dalszej aprecjacji PLN.
 
AKCENTA
największa instytucja płatnicza
w Europie Środkowej
Chcę zostać klientem
51.000
klientów
25
ponad
lat doświadczenia