Akcenta top

Wzrost gospodarczy w Polsce był w ubiegłym roku niższy od oczekiwań

Wzrost gospodarczy w Polsce był w ubiegłym roku niższy od oczekiwań
  • Prognozuje się, że polska gospodarka wzrośnie o 0,2% w 2023r., znacznie poniżej szacunków rynkowych (0,5%). Nie opublikowano żadnych konkretnych kalkulacji za IV kwartał, ale jeśli użyjemy danych Eurostatu i zaczniemy od PKB za pierwsze trzy kwartały ubiegłego roku, dane za IV kwartał wyniosą ok. 1,0% kw/kw i +1,9% r / r (wyrównane sezonowo i kalendarzowo). Prawdopodobnym wyjaśnieniem jest spadek konsumpcji gospodarstw domowych i zapasów w IV kwartale, ale szczegóły zostaną doprecyzowane w nadchodzących tygodniach. Jeśli chodzi o konsumpcję gospodarstw domowych, spodziewamy się stosunkowo silnego jej ożywienia, a tym samym PKB w tym roku, biorąc pod uwagę niższą inflację i realny wzrost płac. Styczniowy indeks PMI dla polskiego sektora przetwórczego rozczarował, spadając do 47,1 pkt zamiast oczekiwanego wzrostu (do 48,2 pkt).
  • Fed pozostawił stopy procentowe bez zmian (główna stopa w przedziale 5,25%-5,50%). Prawdopodobieństwo obniżki stóp na kolejnych posiedzeniach rośnie, ale Fed przyznaje również, że potrzebuje więcej pewności w danych, aby wykonać taki ruch (co prawdopodobnie nie będzie możliwe do oceny przed marcowym posiedzeniem). Gospodarka strefy euro zaskoczyła stagnacją kwartał do kwartału w IV kwartale, unikając technicznej recesji po spadku o 0,1% w III kwartale.
  • W stosunku do dolara w tym tygodniu, euro było głównie w przedziale 1,078 - 1,088 USD/EUR. Złoty umocnił się do 4,31 PLN/EUR w stosunku do euro. W stosunku do dolara, złoty również się umocnił i był nieco poniżej 3,97 PLN/USD w piątek rano.
Chcesz dowiedzieć się więcej o świadczonych przez nas usługach?
AKCENTA
największa instytucja płatnicza
w Europie Środkowej
Chcę zostać klientem
51.000
klientów
25
ponad
lat doświadczenia