Akcenta top

Polska gospodarka rośnie po raz pierwszy w tym roku

Polska gospodarka rośnie po raz pierwszy w tym roku
  • Inflacja konsumencka w Polsce spowolniła do 6,5% r/r w listopadzie (6,6% r/r w październiku), czyli według wstępnego szacunku do najniższego poziomu od września 2021 r. Niższy poziom zanotowały nośniki energii (7,9% r/r wobec 8,3% r/r w październiku), podczas gdy ceny paliw nadal spadały (o 5,7% r/r). Jednak w skali miesiąca inflacja wzrosła o 0,7% m/m z powodu znacznego wzrostu cen paliw (+8,8%). Wstępny szacunek polskiej gospodarki w III kwartale br. został zrewidowany nieznacznie w górę (0,5% r/r wobec 0,4% r/r i 1,5% kw/kw wobec 1,4% kw/kw). W ujęciu rocznym PKB wzrósł po raz pierwszy w tym roku, głównie dzięki ożywieniu konsumpcji i silnemu wzrostowi inwestycji. Trzeci kwartał przyniósł zatem długo oczekiwane ożywienie, choć ograniczone.
  • Inflacja konsumencka HICP w Niemczech gwałtownie spadła w listopadzie w ujęciu miesięcznym (-0,7%), spowalniając do 2,3% r/r. Znaczne spowolnienie inflacji potwierdziły również dane ze strefy euro (-0,5% m/m, 2,4% r/r). Zrewidowane dane dotyczące amerykańskiej gospodarki w III kwartale pokazały wyższy wzrost PKB (5,2% kw/kw) w porównaniu do wstępnych szacunków (4,9% kw/kw).
  • W tym tygodniu euro początkowo umocniło się w stosunku do dolara, na krótko oscylując powyżej poziomu 1,10 USD/EUR. Następnie jednak euro oddało zyski w kontekście wyraźniejszego spadku inflacji w strefie euro i w piątek rano notowane było w pobliżu poziomu 1,09 USD/EUR. Złoty umocnił się wobec euro na początku tygodnia do poziomu 4,32 PLN/EUR, ale następnie oddał większość zysków i w piątek rano notowany był w pobliżu 4,35 PLN/EUR. W podobnym tonie przebiegały notowania złotego wobec dolara amerykańskiego, gdzie w piątek rano kurs oscylował w okolicach poziomu 4 PLN/USD.
Chcesz dowiedzieć się więcej o świadczonych przez nas usługach?
AKCENTA
największa instytucja płatnicza
w Europie Środkowej
Chcę zostać klientem
51.000
klientów
25
ponad
lat doświadczenia