Akcenta top

Polski eksport: szykuje się gigantyczny sukces

Polski eksport: szykuje się gigantyczny sukces

3 lutego 2016 r. 

Już za kilka dni, 12 lutego, dowiemy się czy miniony rok będzie pierwszym w historii naszego kraju z dodatnim bilansem handlowym. Według ekspertów instytucji płatniczej AKCENTA, realizującej płatności walutowe dla firm, to prawie pewne, bo po 11. miesiącach nadwyżka wynosi aż 14,7 mld zł. Na dodatnie saldo w tym roku ciężko pracowali eksporterzy sprzedający na rynkach europejskich. Natomiast „pod kreskę” spycha nas nierównowaga w wymianie handlowej z Azją, w tym ogromny import z Chin.

Podczas gdy w okresie od stycznia do listopada 2014 r. eksport był wyższy o 4,9 proc. w ujęciu r/r, to w 2015 r. wzrósł już o 7,3 proc. r/r. Jednocześnie w tym czasie wzrost importu przyhamował z 5,1 do 3,6 proc. r/r. Dzięki temu w końcówce 2015 r. eksport przegonił import, wypracowując nadwyżkę w wysokości 14,7 mld zł. To spektakularny sukces, bo rok wcześniej mieliśmy deficyt i to o dużej wartości wynoszącej -7,2 mld zł. Co więcej, na przestrzeni minionych lat Polska najbliżej plusa była przy ujemnym saldzie na poziomie -8,2 mld zł! Było to w 2013 r. Najdalej od dodatniego salda byliśmy w 2008 r., kiedy deficyt miał wartość aż -91,7 mld zł.

Dodatnie saldo obrotów z zagranicą w 2015 r. będzie potwierdzeniem ogromnego sukcesu polskich eksporterów, którzy od lat rozwijają polską gospodarkę – komentuje Radosław Jarema, szef AKCENTY w Polsce, instytucji płatniczej realizującej i zabezpieczającej transakcje walutowe eksporterów i importerów.

Wykres 1.: Saldo obrotów handlu zagranicznego Polski w latach 2005-2015 w mld PLN

Saldo obrotów handlu zagranicznego Polski w latach 2005-2015 w mld PLN 

 

Ogromny plus z Europą…

Jeśli chodzi o wymianę międzynarodową z poszczególnymi kontynentami, to na razie znamy dane za 10 miesięcy 2015 r. i wg nich Polska najlepszy bilans notuje z Europą, Afryką, Australią i Oceanią oraz z Ameryką Północną. Największą wartość na plusie wypracowaliśmy zNiemcami, Wielką Brytanią i Czechami. – Sukces na rynkach Europy to świetna wiadomość. Państwa te same są potężnymi eksporterami. To oznacza, że na Starym Kontynencie jesteśmy bardzo  konkurencyjni – mówi ekspert AKCENTY.

… i ogromny minus z Azją

Dużą nadwyżkę w handlu z Europą niweluje ogromna nierównowaga w handlu z krajami azjatyckimi. Wśród 20 krajów, z którymi Polska ma największe ujemne saldo, aż połowa to kraje Azji. Największą wartość na minusie notujemy w wymianie z Chinami (aż 63,7 mld zł po 10. miesiącach 2015 r.). – Azja to niewykorzystany potencjał. Kraje azjatyckie należą do grona najszybciej rozwijających się na świecie, z rosnącą klasą średnią i gigantyczną liczbą potencjalnych konsumentów oraz chłonnym i potężnym przemysłem. Rosnący eksport na rynki Dalekiego Wschodu będzie w najbliższej przyszłości ważnym trendem, podobnie jak ekspansja w Ameryce Łacińskiej, Afryce czy krajach Półwyspu Arabskiego – podkreśla Radosław Jarema z AKCENTY. 

Wykres 2.: Saldo handlu zagraniczengo Polski z najważniejszymi kontynentami w mln PLN

Polski eksport_Szykuje się gigantyczny sukces_IP_obr2

 

 
 
 

AKCENTA logo - PLAKCENTA to międzynarodowa instytucja płatnicza, oferująca obsługę transakcji walutowych dla firm zajmujących się eksportem i importem.

AKCENTA specjalizuje się w wymianie walut, realizacji płatności zagranicznych i transakcjach zabezpieczających kursy walut. Przewagami AKCENTY wobec banków są bardzo dobre oferowane kursy walut, które każdy Klient może negocjować, niskie opłaty za przelewy międzynarodowe oraz bezpłatne rachunki. Przewagą AKCENTY wobec kantorów internetowych jest specjalizacja w kierunku obsługi firm i pełna oferta usług walutowych uwzględniających potrzeby przedsiębiorstw, w tym transakcje z rynku terminowego (forwardy).

AKCENTA działa na rynkach finansowych od ponad 19 lat, obecnie w 5 krajach Europy Środkowej: w Czechach, Polsce, Rumunii oraz na Słowacji i Węgrzech.

AKCENTA ma 27 tys. Klientów, dla których w 2015 r. zrealizowała transakcje walutowe o łącznej wartości blisko 12,7 mld zł.   

AKCENTA
największa instytucja płatnicza
w Europie Środkowej
Chcę zostać klientem
51.000
klientów
25
ponad
lat doświadczenia