Akcenta top

Polski eksport: potencjał rynku skandynawskiego warty dostrzeżenia

Polski eksport: potencjał rynku skandynawskiego warty dostrzeżenia

Jak podaje GUS, w ciągu III kw. 2014 r. do Islandii wyeksportowaliśmy o 70,2 proc., więcej towarów niż w analogicznym okresie w 2013 r., do Finlandii o 20,7 proc., do Szwecji o 10,5 proc. a do Danii  o 2,4 proc. Spadki zanotowano tylko dla eksportu do Norwegii (-11 proc. r/r). Perspektywy dla polskich firm na rynkach skandynawskich są więcej niż dobre, m.in. ze względu na plany rozbudowy systemu transportu morskiego na Bałtyku.

Eksport do krajów skandynawskich stanowi ok. 7,3 proc. całości polskiego eksportu i jest łącznie wart ponad 8,7 mld euro. Wśród państw skandynawskich najważniejszym partnerem Polski jest Szwecja, która zajmuje 8. miejsce wśród najważniejszych zagranicznych rynków zbytu dla polskich towarów. W pierwszej dwudziestce są też Norwegia (15. miejsce) i Dania (17. miejsce). Do Skandynawii polscy eksporterzy wysyłają m.in. jednostki pływające, meble, sprzęt AGD, samochody ciężarowe i autobusy oraz odzież. Kraje skandynawskie są też ważnym odbiorcą dla polskiego przemysłu drzewnego, żeliwnego i stalowego oraz dla producentów zbóż.

Polscy eksporterzy bardzo cenią kontrahentów ze Skandynawii. Nie bez powodu. Państwa te są jednymi z najlepiej ocenianych partnerów handlowych i w międzynarodowych rankingach wiarygodności biznesowej od lat zajmują topowe miejsca – zwraca uwagę Radosław Jarema, dyrektor zarządzający AKCENTY w Polsce, firmy zajmującej się wymianą walut i płatnościami zagranicznymi dla MŚP. To, że kraje skandynawskie są uważane za najlepszych płatników i wyróżniają się wysoką moralnością płatniczą na tle pozostałych państw europejskich, pokazuje m.in. „Barometr płatności na świecie 2014” Bisnode D&B: pod względem terminowości spłat zobowiązań pierwsze miejsce zajmuje Dania z wynikiem 87 proc. faktur regulowanych na czas i tylko 1 proc. nie opłacanych w terminie do 30 dni.

Mimo iż część krajów skandynawskich (Szwecja, Dania, Finlandia) należy do Unii Europejskiej, to na przyjęcie wspólnej waluty zdecydowali się dotychczas jedynie Finowie. W pozostałych krajach Skandynawii walutą płatności są korony – odpowiednio szwedzka (SEK), duńska (DKK), norweska (NOK) i islandzka (ISK). Transakcje naszych klientów współpracujących z firmami ze Skandynawii pokazują, że możliwość rozliczania się w walutach lokalnych to ważny aspekt w relacjach handlowych z tym regionem. W koronach rozliczane jest 26 proc. obrotów naszych klientów z krajami skandynawskimi. Prawdopodobnie wymiana handlowa z tymi państwami byłaby jeszcze bardziej intensywna, gdyby nie fakt, że dotychczas, już po rozliczeniu transakcji, mniejsi polscy eksporterzy natrafiali na problem z wymianą walut skandynawskich w bankach, a jeśli już to często bez możliwości negocjacji kursów. W AKCENCIE oferujemy i jedno i drugie i mamy nadzieję, że to pozytywnie wpłynie na wyniki wymiany z krajami skandynawskimi – twierdzi Jarema.

Przedstawiciel AKCENTY w Polsce zwraca także uwagę na sprzyjające rozwojowi relacji handlowych warunki dla sprawnej organizacji logistyki dostaw. Konkurencyjne ceny polskich towarów są bardzo ważne, ale równie ważne jest to, że dzięki położeniu w basenie Morza Bałtyckiego Polska ma dostęp do intensywnie rozwijającego się transportu morskiego – mówi Radosław Jarema. Perspektywy współpracy ze Skandynawią dla polskich eksporterów rosną – głównie ze względu na rozwijający się potencjał polskich portów. W 2013 r. w trzech głównym polskich portach przeładowano ok. 2 mln kontenerów, co dało 9 proc. wzrost w porównaniu do roku wcześniejszego. Na najbliższe lata zapowiedziane są także inwestycje w nowe terminale i rozbudowę polskich portów morskich.

***

AKCENTA to międzynarodowa instytucja płatnicza, oferująca obsługę transakcji walutowych dla firm zajmujących się eksportem i importem.

AKCENTA specjalizuje się w wymianie walut, realizacji płatności zagranicznych i transakcjach zabezpieczających kursy walut. Przewagami AKCENTY wobec banków są bardzo dobre oferowane kursy walut, które każdy Klient może negocjować, niskie opłaty za przelewy międzynarodowe oraz bezpłatne rachunki. Przewagą AKCENTY wobec kantorów internetowych jest specjalizacja w kierunku obsługi firm i pełna oferta usług walutowych uwzględniających potrzeby przedsiębiorstw, w tym transakcje z rynku terminowego (forwardy).

AKCENTA działa na rynkach finansowych od ponad 18 lat, obecnie w 5 krajach Europy Środkowej: w Czechach, w Polsce, w Rumunii, na Słowacji i na Węgrzech.

AKCENTA ma 23 tys. Klientów, dla których w 2014 r. zrealizowała transakcje walutowe o łącznej wartości 8,1  mld zł.

agnieszka smużewska

m: +48 517 077 554

e: agnieszka.smuzewska@zoom-bsc.pl

AKCENTA
największa instytucja płatnicza
w Europie Środkowej
Chcę zostać klientem
51.000
klientów
25
ponad
lat doświadczenia