Akcenta top

Polski eksport do Holandii szybko rośnie

Polski eksport do Holandii szybko rośnie
5 października 2015 r.  
 

Choć Holandia to kraj „płaski jak stół”, to nasi eksporterzy wznoszą się tam obecnie na przysłowiowe wyżyny. Polski eksport do tego kraju rośnie obecnie najszybciej spośród pierwszej dziesiątki odbiorców naszych towarów. W okresie I-VII 2015 r. był wyższy aż o 18,5 proc. niż w tym samym okresie przed rokiem.

Od stycznia do lipca 2015 r. wartość polskiego eksportu do Holandii wzrosła o 787,2 mln euro r/r. Tym samym Niderlandy wspięły się o jedno miejsce wyżej z 7. pozycji notowanej rok temu na 6. miejsce na obecnej liście naszych najważniejszych odbiorców towarów. Zwiększył się także udział kraju tulipanów w ogóle polskiego eksportu z 4 proc. do 4,5 proc. – Nie tylko przypadek Holandii pokazuje, że rok 2015 to rok zmian w polskim eksporcie. Gwałtownie malejące znaczenie Rosji, która na liście głównych odbiorców spadła z 6. pozycji zajmowanej rok temu na 7. spowodował, że inne kraje stają się dla naszych firm coraz ważniejsze. W tym roku w gronie 10 głównych odbiorców polskiego eksportu przywitaliśmy Hiszpanię (obecnie 9. miejsce), pożegnaliśmy za to Słowację. Dalszy, bardzo prawdopodobny, spadek znaczenia Rosji będzie generować kolejne zmiany. Możliwe, że na liście top odbiorców pojawią się inne kraje, np. USA – komentuje Radosław Jarema, szef instytucji płatniczej AKCENTA w Polsce, rozliczającej transakcje walutowe eksporterów i importerów.

Holandia - skąd te wzrosty?

Prosta odpowiedź: zewsząd. Według danych GUS za I półrocze 2015 r. wzrost całościowego eksportu do Holandii był efektem wyższych obrotów w większości kategorii eksportowanych produktów, w tym w najważniejszych. Dla maszyn i urządzeń mechanicznych i elektronicznych, które odpowiadają za 1/3 całości wywozu do Holandii wzrost wyniósł +11 proc. r/r, dla produktów mineralnych (11,4 proc. udziału w całym eksporcie do Holandii) wyniósł +76 proc. r./r. O prawie 1/3 wzrósł, w porównaniu do podobnego okresu rok wstecz, eksport artykułów przemysłowych (7,7 proc. udział) i o 27 proc. r/r w przypadku gotowych artykułów spożywczych, napojów bezalkoholowych i alkoholowych oraz tytoniu i wyrobów tytoniowych (7,6 proc. udział). Wśród mniej istotnych kategorii eksportowych warto zwrócić uwagę na duży wzrost eksportu z Polski produktów chemicznych i przemysłów pokrewnych (+48 proc. r/r) oraz dzieł sztuki i antyków, które są w tym roku w Holandii hitem (+296 proc. r/r).

Z kolei za wzrost popytu Holendrów na import z Polski w dużej mierze odpowiada… Rosja. Holenderski import z tego kraju spadł w I półroczu 2015 r. o prawie 28 proc. r/r., zaś eksport zmniejszył się o 37 proc. r/r. - Kryzys na kierunku wschodnim dotknął nie tylko Polski. Inne kraje UE także odczuwają głębokie spadki obrotów handlowych z Rosją i tak jak my starają się rekompensować je dywersyfikacją i intensyfikacją współpracy z dotychczasowymi partnerami. W taki sposób Rosja wpływa na zacieśnianie wewnątrzwspólnotowych relacji gospodarczych  – mówi przedstawiciel AKCENTY.

Polskie produkty na każdym kroku

- Patrząc z perspektywy historycznej gospodarka Holandii od stuleci opiera się na handlu międzynarodowym. Długa lista produktów, które wysyłamy z Polski do kraju tulipanów cieszy tym bardziej, że Holandia sama jest potężnym eksporterem a z kolei na rynku holenderskim konkurencją dla Polski jest cały świat – wskazuje Jarema.

W poprzednim roku Królestwo Niderlandów było m.in. głównym odbiorcą polskiego eksportu jachtów i łodzi rekreacyjnych oraz drugim w kolejności (po Niemczech) dla motocykli i motorowerów. To właśnie do Holandii wysyłamy najwięcej jaj, piwa, zup i bulionów oraz przetworów spożywczych homogenizowanych. Kraj ten jest też jednym z najważniejszych rynków dla eksporterów sosów, mieszanek przyprawowych, musztardy, słodzonych warzyw, owoców i orzechów, bydła, mięsa, nabiału, rzepaku oraz melasy. Holendrów także ubieramy, w tym w odzież zwykłą (z dzianiny i innych materiałów) i sportową a także dostarczamy bieliznę i dodatki np. futerały i walizki. Urządzamy także holenderskie domy akcesoriami takimi jak: firanki i zasłony oraz dywany, meble czy oświetlenie. Polska jest mocna w eksporcie do Holandii urządzeń i materiałów dla przemysłu m.in.: paliwa, lin oraz kabli z żeliwa lub stali, łożysk tocznych, silników i innych elementów dla produkcji i przesyłania prądu czy elektronicznych układów scalonych.

AKCENTA
największa instytucja płatnicza
w Europie Środkowej
Chcę zostać klientem
51.000
klientów
25
ponad
lat doświadczenia