Akcenta top

Polska – zaskakujący wynik referendum, typowa reakcja rynku

Polska – zaskakujący wynik referendum, typowa reakcja rynku

Dni Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Unii Europejskiej są policzone. Wielka Brytania jest członkiem Unii Europejskiej od 1973 roku, ale w oparciu o wyniki wczorajszego referendum wszystko wskazuje na to, że opuści Unię Europejską najpóźniej w 2018 roku. Za wyjściem z Unii Europejskiej wypowiedzieli się mieszkańcy Anglii i Walii. Za pozostaniem w Unii Europejskiej byli obywatele Irlandii Północnej i Szkocji.

Wynik referendum bardzo prawdopodobnie zwiastuje nadchodzący okres niepewności na rynkach finansowych, które będą charakteryzowały się dużą zmiennością i ucieczką od ryzykownych aktywów do aktywów bezpiecznych. „Ucieczkę w bezpieczeństwo" obserwujemy na rynkach już teraz, ponieważ wzmocnieniu ulegają tzw. waluty safe haven jak dolar amerykański, jen japoński i frank szwajcarski.

Dla Wielkiej Brytanii zaczyna się teraz pomostowy dwuletni okres, podczas którego będą odbywać się negocjacje na temat nowego układu stosunków Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej. Negocjacje będą obejmować między innymi handel, rynek pracy bądź zabezpieczenie ustawodawstwa europejskiego w brytyjskim systemie prawnym.

Mimo że wynik referendum na podstawie sondaży przedwyborczych można oceniać jako niespodziankę, reakcja rynku na Brexit była pokazowa. Brytyjski funt od wczesnych godzin rannych znajduje się pod silną presją sprzedaży. W stosunku do dolara osłabił się poniżej poziomu 1,33 USD/GBP, co jest najsłabszą wartością waluty brytyjskiej od 1985 roku. Znacząco stracił funt również wobec euro – 0,83 GBP/EUR, co stanowi najsłabszą wartość waluty brytyjskiej od kwietnia 2014 roku. Po godzinie 8:00 funtowi udało się skorygować niewielką część strat. Z pewnością w ciągu dnia możemy spodziewać się istotnych skoków funta.

Wyniki referendum w Wielkiej Brytanii znalazły odzwierciedlenie w osłabieniu walut środkowoeuropejskich. Tegoroczną najsłabszą wartość wobec euro uzyskał polski złoty, który we wczesnych godzinach porannych znalazł się powyżej poziomu 4,50 PLN/EUR. Znaczne straty przypisywano złotemu w stosunku do dolara amerykańskiego – osłabił się powyżej poziomu 4,10 PLN/USD. Wobec funta złoty przeciwnie umocnił się do wartości 5,4 PLN/GBP.

W krótkiej perspektywie kilku tygodni złoty może pozostawać pod presją sprzedaży z powodu napiętej atmosfery na rynkach finansowych. W tej chwili nie można jednoznacznie stwierdzić, czy Brexit będzie miał negatywny wpływ na polską gospodarkę, ponieważ dużo w tym kierunku będzie zależeć od uporządkowania nowych stosunków między Wielką Brytanią a Unią Europejską.

Chcesz dowiedzieć się więcej o świadczonych przez nas usługach?
AKCENTA
największa instytucja płatnicza
w Europie Środkowej
Chcę zostać klientem
51.000
klientów
25
ponad
lat doświadczenia