Akcenta top

KURS ZŁOTEGO W STOSUNKU DO EURO - PROGNOZA 12/2018

KURS ZŁOTEGO W STOSUNKU DO EURO - PROGNOZA 12/2018
6. 12. 2018
 
W listopadzie i na początku grudnia był kontynuowany trend boczny około 4,25 – 4,35 PLN/EUR, który jest widoczny na tej parze walutowej już od lipca. Głównym scenariuszem na grudzień nadal pozostaje handel w ograniczonym paśmie 4,25 – 4,35 PLN/EUR (prawdopodobieństwo 50%). Umocnienie PLN pod poziom 4,25 PLN/EUR (prawdopodobieństwo 30%). Osłabienie PLN ponad poziomem 4,35 PLN/EUR i wyżej (prawdopodobieństwo 20%).

Rozwój makroekonomiczny w Polsce – kontynuacja silnego wzrostu PKB  3. kwartale (5,1% r/r), ale są sygnały o spowolnieniu polskiej gospodarki w zbliżających się kwartałech. Indeks PMI w listopadzie spadł poraz pierwszy od września 2014 poniżej poziomu 50 ptk. Inflacja cen konsumpcyjnych pozostaje na bardzo niskich poziomach (w listopadzie jedynie 1,2% r/r) i RPP ma silny argument za utrzymaniem stóp procentowych bez zmian min. do 2 połowy roku 2019.
 
Największą zmianą w stosunku do listopada jest znaczny wzrost szansy na poprawę globalnych nastrojów gospodarczych po G20 w Buenos Aires. Spotkanie D.Trupma i Xi Jinpinga opóźniły wprowadzenie ceł i zwiększyło prawdopodobieństwo na rozwiązanie konfliktu handlowego między USA i Chinami. Ze względu na możliwość zahamowania eskalacji protekcjonizmu handlowego pod koniec roku zwiększa się prawdopodobieństwo (30%), że PLN w grudniu w stosunku do EUR umocni się poniżej poziomu 4,25 PLN/EUR.
EURPLN PROGNOZA ŚREDNIOTERMINOWA 1 - 12 MIĘSIĘCY (NA DZIEŃ 4. 12. 2018)

Prognoza:

  • Grudzień – głównym scenariuszem pozostaje handel w trendzie bocznym 4,25 – 4,35 PLN/EUR, ale w porównaniu z październikową prognozą  z mniejszym ryzykiem osłabienia PLN  do poziomu 4,40 PLN/EUR i wyżej. Ze względu na powstrzymanie eskalacji protekcjonizmu handlowego w światowym handlu, wręcz przeciwnie w porównianiu z prognozą z października wzrosło prawdopodobieństwo umocnienia PLN poniżej poziomu 4,25 PLN/EUR.
  • W perspektywie 3 – 12 miesięcy pozostaje nadal głownym scenariuszem umocnienie PLN poniżej poziomu 4,20 PLN/EUR i niżej ze względu na uspokojenie obaw rynków finansowych oraz solidnym fundamentom polskiej gospodarki.

Zabezpieczenie:

  • Korzystny kurs na zabezpiecznie dla eksporterów w dłuższym okresie 3 – 12 miesięcy poniżej poziomu 4,30 PLN/EUR – czym wyżej, tzm lepiej.
  • W krótkim, kilkutygodniowym horyzoncie wykorzystanie handlu w trendzie bocznym.
DISCLAIMER
Informacje zawarte w tym dokumencie są udzielane firmie AKCENTA CZ a.s. i służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie jest to żadna zachęta do kupna czy sprzedaży walut, finansowych czy kapitałowych instrumentów. AKCENTA CZ a.s. udziela te informacje ze źródeł, które uważa za zaufane. Jednocześnie nie wykonuje żadnych oświadczeń o dokładności lub kompletności tych informacji oraz nie bierze odpowiedzialności prawnej za treść tych informacji, ani za jakąkolwiek stratę lub szkodę, którą by mógł klient ponieść. Bez zgody AKCENTA CZ a.s. nie może ten dokument, ani jego część kopiować i dalej propagować. © AKCENTA CZ a.s.
Chcesz dowiedzieć się więcej o świadczonych przez nas usługach?
AKCENTA
największa instytucja płatnicza
w Europie Środkowej
Chcę zostać klientem
51.000
klientów
25
ponad
lat doświadczenia