Akcenta top

Komentarz do wyników drugiej tury wyborów prezydenckich we Francji

Komentarz do wyników drugiej tury wyborów prezydenckich we Francji
Miroslav Novák, analityk instytucji płatniczej AKCENTA, realizującej i zabezpieczającej transakcje walutowe

Niezależny kandydat Emmanuel Macron został wybrany większością 66,1% głosów Francuzów na nowego prezydenta Republiki po pokonaniu reprezentantki Frontu Narodowego, Marine Le Pen, która zdobyła 33,9% poparcie wyborców. O ile zwycięstwo Macrona było spodziewane, to jednak zaskoczeniem okazała się tak duża przewaga nad Marine Le Pen. Kolejnym ważnym wydarzeniem, które skupi uwagę na Francji, będą wybory parlamentarne w czerwcu.

Wpływ zwycięstwa Macrona na rynki finansowe jest ograniczony w porównaniu do reakcji na wyniki po pierwszej turze wyborów prezydenckich we Francji. Kurs otwarcia wspólnej waluty wobec dolara przekroczył granicę 1,10 USD/EUR, pierwszy raz od 9 listopada 2016 r. Jednak już w poniedziałek rano wrócił do poziomu poniżej 1,10 USD/EUR. Można też ocenić, że na zwycięstwie Macrona skorzystają francuskie i włoskie obligacje rządowe.

Obserwujemy też dość niewielki wpływ wyników francuskich wyborów prezydenckich na europejskie rynki akcji oraz kursy walut Europy Środkowo Wschodniej. Dziś kurs złotego wobec euro spadł do 4,20. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o świadczonych przez nas usługach?
AKCENTA
największa instytucja płatnicza
w Europie Środkowej
Chcę zostać klientem
51.000
klientów
25
ponad
lat doświadczenia