Akcenta top

Eksporterzy i importerzy maszyn do obróbki metali powinni się chronić przed ryzykiem kursowym

Eksporterzy i importerzy maszyn do obróbki metali powinni się chronić przed ryzykiem kursowym

Według danych GUS za III kw. 2014 r. polski eksport maszyn i aparatury do obróbki metali wart jest już prawie 300 mln zł a import niecałe 400 mln zł. Z Polski maszyny wędrują m.in. do tak odległych krajów jak Filipiny, Brazylia czy Australia.

Polskie firm eksportujące i importujące maszyny do obróbki metali*, handlują z kontrahentami z całego świata, jednak nadal najbliższymi partnerami są dla nich państwa Unii Europejskiej. Na rynek unijny polskie firmy wysłały w ciągu 9. miesięcy 2014 r. maszyny o wartości 186 mln zł, w tym najwięcej maszyn (wartych 45 mln zł) trafiło do Czech. Import z krajów UE w tym okresie osiągnął wartość ok. 264 mln zł a najwięcej maszyn i aparatury (za ponad 105 mln zł) sprowadzono z Niemiec.

Na liście krajów docelowych naszego eksportu w ciągu III kw. 2014 r. nastąpiło w porównaniu do całego roku 2013, wiele zmian. Prawie czterokrotnie wzrosła wartość eksportu maszyn do Czech, które zajmują obecnie pierwsze miejsce wśród najważniejszych rynków zbytu dla polskich maszyn do obróbki metalu. W pierwszej dziesiątce odbiorców znacznie lepsze wyniki notujemy też w przypadku eksportu do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji i Włoch. Wywóz pozostaje na dużo niższym poziomie niż w 2013 r. jedynie dla Belgii. W przypadku importu nadal najmocniej liczą się trzy kraje: Niemcy, Chiny i Włochy, przy czym widać wyraźny wzrost zainteresowania chińskimi maszynami - ich import po 9. miesiącach 2014 r. przekroczył już poziom z 2013 r. o prawie 7,5 mln zł.

Wg obserwacji AKCENTY, firmy zajmującej się obsługą transakcji walutowych eksporterów i importerów, ok. 70 proc. transakcji międzynarodowych w sektorze handlu maszynami i aparaturą do obróbki metalu rozliczane jest w dolarach amerykańskich, 30 proc. w euro. Kurs tych walut znacząco wpływa na uzyskiwane marże oraz na płynność finansową całej firmy. Waluty drożeją lub tanieją i nie da się ze stuprocentową trafnością przewidzieć kierunków zmian kursów. Można się jednak przed nimi zabezpieczyć. Najprostszym sposobem są forwardy, które zabezpieczają kurs, po którym wymieniana będzie waluta w danym okresie w przyszłości, zwykle po otrzymaniu od kontrahenta zapłaty lub przy regulowaniu zobowiązań. To świetne rozwiązanie i do tego dostępne na polskim rynku nawet za darmo – tłumaczy Radosław Jarema, dyrektor zarządzający AKCENTY w Polsce.

W AKCENCIE z forwardów skorzystać mogą nie tylko duże przedsiębiorstwa, ale przede wszystkim małe i średnie firmy eksportujące lub importujące maszyny oraz aparaturę do obróbki metali. W ramach profesjonalnej obsługi transakcji walutowych mogą one skorzystać także na świetnych kursach oraz na niskich kosztach przelewów. Oszczędności i sprawniejsze zarządzanie finansami mogą przyczynić się do poprawy konkurencyjności polskich firm i pomóc w dalszej zagranicznej ekspansji i zdobywaniu nowych kontraktów.

* Zgodnie z nomenklaturą GUS: urządzenia i aparatura do lutowania, spawania, cięcia (metodą elektryczną, laserową), natryskiwania na gorąco metali lub cermetali oraz ich części.

***

AKCENTA to międzynarodowa instytucja płatnicza, oferująca obsługę transakcji walutowych dla firm zajmujących się eksportem i importem.

AKCENTA specjalizuje się w wymianie walut, realizacji płatności zagranicznych i transakcjach zabezpieczających kursy walut. Przewagami AKCENTY wobec banków są bardzo dobre oferowane kursy walut, które każdy Klient może negocjować, niskie opłaty za przelewy międzynarodowe oraz bezpłatne rachunki. Przewagą AKCENTY wobec kantorów internetowych jest specjalizacja w kierunku obsługi firm i pełna oferta usług walutowych uwzględniających potrzeby przedsiębiorstw, w tym transakcje z rynku terminowego (forwardy).

AKCENTA działa na rynkach finansowych od ponad 18 lat, obecnie w 5 krajach Europy Środkowej: w Czechach, w Polsce, w Rumunii, na Słowacji i na Węgrzech.

AKCENTA ma 23 tys. Klientów, dla których w 2014 r. zrealizowała transakcje walutowe  o łącznej wartości 8,2  mld zł.
 

agnieszka pietrzak
m: +48 500 140 254
e: agnieszka.pietrzak@zoom-bsc.pl

 

agnieszka smużewska
m: +48 517 077 554
e: agnieszka.smuzewska@zoom-bsc.pl

 

AKCENTA
największa instytucja płatnicza
w Europie Środkowej
Chcę zostać klientem
51.000
klientów
25
ponad
lat doświadczenia