Akcenta top

Dobre wieści dla eksporterów, złe dla importerów: dolar będzie się umacniał

Dobre wieści dla eksporterów, złe dla importerów: dolar będzie się umacniał
Monika Krzywda, analityczka instytucji płatniczej AKCENTA, zajmującej się wymianą walut, płatnościami zagranicznymi i zabezpieczeniami kursów dla firm eksporterów i importerów, przewiduje, że kurs dolara w perspektywie kwartalnej i półrocznej będzie się umacniać do poziomu 3,60 PLN/USD. Silna amerykańska waluta, choć sprzyja eksporterom, dla importerów otrzymujących należności w USD jest sporym problemem, który można jednak wyeliminować.

Rosnący kurs dolara wpływa nie tylko na sytuację firm, które handlują bezpośrednio z USA. Dolar jest walutą całego handlu międzynarodowego, rozliczają się w nim Chiny cały Daleki i Bliski Wschód oraz w dużej mierze Ameryka Południowa. Wszystkim eksporterom, którzy zamierzają odważnie wchodzić na te nowe, dalekie i egzotyczne rynki, mocny dolar będzie dodawał skrzydeł. Niestety drugą stroną medalu są trudności importerów. W Polsce mocnego dolara odczują niestety importerzy tekstyliów, zabawek i sprzętu elektronicznego z Chin czy firmy, które w dolarach płacą za półprodukty czy surowce. Problem ominie tych importerów, którzy zdecydują się na zabezpieczenia kursów, np. w formie forwardów – mówi Radosław Jarema, dyrektor zarządzający AKCENTY w Polsce.

Zdaniem Moniki Krzywdy, analityczki AKCENTY, żadne z nadchodzących wydarzeń makroekonomicznych nie wskazuje na zakończenie trendu mocnego dolara na parze USDPLN. Rynek polskiego złotego preferuje poziomy psychologiczne, w związku z czym spodziewamy się kontynuacji trendu wzrostowego aż do granicy 3,45 PLN/USD pod koniec bieżącego roku. Bardzo prawdopodobna w nadchodzących tygodniach wydaje się jednak korekta, dzięki której złoty odreaguje część strat. Niewielka płynność na parach z polskim złotym w połączeniu z zaskakująco dobrymi odczytami z amerykańskiego rynku pracy oraz odejściem od ekspansywnej polityki monetarnej FEDu to wyraźny impuls prowzrostowy dla pary USDPLN także w średnim i długim horyzoncie czasowym. Oczekujemy aprecjacji pary USDPLN w ciągu sześciu miesięcy oraz roku do poziomu 3,60 PLN/USD, który był już testowany w połowie 2012 r. – mówi Monika Krzywda.

Analityczka AKCENTY podkreśla, że zwiększanie wartości amerykańskiego dolara odbywa się także kosztem euro. Już w ostatnich dniach mieliśmy do czynienia z testowaniem poziomu 1,25 USD/EUR. Przebicie tej granicy będzie oznaczało dalszą deprecjację eurodolara w kierunku 1,21 USD/EUR w średnim horyzoncie (tzn. 6 miesięcy) oraz 1,20 USD/EUR w długim horyzoncie (tzn. 12 miesięcy). Ponieważ uruchomione dotychczas przez EBC instrumenty antydeflacyjne są mało skuteczne, to należy spodziewać się kroków dotyczących luzowania ilościowego, a co za tym idzie spadku wartości euro. Nie można więc wykluczyć, że główna para walutowa zejdzie do poziomu1,20 USD/EUR, który w ostatnich pięciu latach pojawiał się już dwa razy, w dwuletnich interwałach – twierdzi Krzywda.

Choć zmiany kursu dolara w niekorzystnych kierunkach mogą znacznie obniżać marże eksporterów i importerów, to nie musi tak być. Ryzyko walutowe to jedno z wielu ryzyk w handlu zagranicznym, lecz jednocześnie jedyne, przed którym można się uchronić. Polscy przedsiębiorcy powinni to wiedzieć i decydować się na kontrolowanie tego obszaru biznesu. Jest to tym ważniejsze, że jak pokazały wydarzenia na Wschodzie, inne typy ryzyka, w tym ryzyko polityczne, dostarczają wystarczająco dużo zmartwień – mówi Jarema.

Do eliminowania ryzyka kursowego służą stuprocentowo skuteczne narzędzia. Najprostszym z nich – i dlatego dobrym na początek dla małych i średnich firm – są forwardy. Pozwalają one zabezpieczyć kursy walut, a dzięki temu przedsiębiorca od razu zyskuje pewność co do wysokości marży na transakcji, która będzie mieć miejsce dopiero w przyszłości. W dużym skrócie: forward to umowa między firmą a instytucją finansową, gdzie instytucja zobowiązuje się, że sprzeda firmie lub kupi od firmy określoną ilość waluty po ustalonym wcześniej kursie w określonym z góry dniu w przyszłości. Dzięki forwardom eksporterzy lub importerzy mają pewność, że zysk z danego kontraktu będzie niezależny od zmian kursów i taki jak to sobie założyli wykupując forward. To pomaga planować finanse i płynność w długim terminie. W skali całej naszej działalności w Europie, czyli w Polsce, Czechach, na Słowacji i na Węgrzech z forwardów korzysta około 5 proc. klientów. Notujemy jednak bardzo wyraźny wzrost obrotu transakcji terminowych: w 2013 r., w porównaniu do 2012 r. wyniósł on ponad 323 proc. To bardzo dużo jeśli wziąć pod uwagę, że naszą grupą docelową są małe i średnie firmy, na ogół mniej otwarte na nowe narzędzia finansowe. Jednocześnie coraz więcej klientów dopytuje o forwardy, zastanawia się nad nimi. Nasi specjaliści regionalni wyraźnie to dostrzegają – podkreśla Jarema.
 
***
AKCENTA to międzynarodowa instytucja płatnicza, oferująca obsługę transakcji walutowych dla firm zajmujących się eksportem i importem.
AKCENTA specjalizuje się w wymianie walut, realizacji płatności zagranicznych i transakcjach zabezpieczających kursy walut. Przewagami AKCENTY wobec banków są bardzo dobre oferowane kursy walut, które każdy Klient może negocjować, niskie opłaty za przelewy międzynarodowe oraz bezpłatne rachunki. Przewagą AKCENTY wobec kantorów internetowych jest specjalizacja w kierunku obsługi firm i pełna oferta usług walutowych uwzględniających potrzeby przedsiębiorstw, w tym transakcje z rynku terminowego (forwardy).
AKCENTA działa na rynkach finansowych od ponad 17 lat, obecnie w 5 krajach Europy Środkowej: w Czechach, w Polsce, w Rumunii, na Słowacji i na Węgrzech.
AKCENTA ma 23 tys. Klientów, dla których w 2013 r. zrealizowała transakcje walutowe o łącznej wartości 6,94 mld zł.
Chcesz dowiedzieć się więcej o świadczonych przez nas usługach?
AKCENTA
największa instytucja płatnicza
w Europie Środkowej
Chcę zostać klientem
51.000
klientów
25
ponad
lat doświadczenia