Akcenta top

Banki zwalniają, ale bankowcy mają inne możliwości

Banki zwalniają, ale bankowcy mają inne możliwości
9 stycznia 2014 r.

Banki zwalniają, ale bankowcy mają inne możliwości

Zgodnie z danymi KNF* w ostatnich trzech latach z polskiego rynku zniknęło 8 banków, a liczba zatrudnionych w sektorze bankowym zmniejszyła się o 2 776 osób (spadek z 177 233 do 174 457 osób). Podczas, gdy na rynku bankowym trwa fala konsolidacji i optymalizacji kosztów zatrudnienia, pozostałe segmenty usług finansowych nie zwalniają, a wręcz przeciwnie – zatrudniają. Przykładem są np. AKCENTA, instytucja płatnicza, która świadczy obsługę transakcji walutowych dla małych i średnich firm czy proferto.pl, internetowa giełda kredytowa.

Rynek finansowy postrzega się przez pryzmat banków, a tak naprawdę w Polsce jest dużo więcej typów instytucji finansowych, które są bardzo aktywne – podkreśla Radosław Jarema, dyrektor zarządzający AKCENTA w Polsce, i wskazuje na swoją firmę jako tę, która jest na ścieżce ekspansji, także w zakresie zatrudnienia. AKCENTA zajmuje się realizacją transakcji walutowych dla firm działających w obszarze handlu zagranicznego, czyli eksporterów i importerów. System sprzedaży w Polsce rozbudowujemy konsekwentnie od wielu lat, szczególnie mocno od roku, kiedy założyliśmy, że rynek polski będzie dla nas priorytetem. Od stycznia 2013 r. liczba naszych przedstawicieli wzrosła 2,5-krotnie, a rekrutacja trwa – wskazuje Jarema.

AKCENTA zatrudnia przedstawicieli handlowych, którzy działają w różnych formułach. Część pracuje z AKCENTĄ na wyłączność, część sprzedaje usługi AKCENTY równolegle z usługami innych instytucji. Obsługa transakcji walutowych w wydaniu AKCENTY jest na tyle unikalna, że stanowi idealne uzupełnienie oferty brokera usług finansowych, szczególnie takiego, który jest zainteresowany współpracą z klientami firmowymi – trudniejszą, ale potencjalnie bardziej perspektywiczną – podkreśla Jarema.Co więcej, możliwość sprzedaży usług AKCENTY mają nie tylko osoby indywidualne, ale też firmy, np. biura podatkowe, doradcze czy rachunkowe. Najważniejsze jest, aby stworzyć synergię, która przyniesie wymierne korzyści wszystkim trzem stronom – mówi Jarema. Firma zapewnia swoim przedstawicielom i partnerom pełne wsparcie szkoleniowo-merytoryczne oraz wsparcie marketingowe.

Sieć sprzedaży postanowiło rozwinąć też proferto.pl, internetowa giełda kredytowa, w której klient zainteresowany kredytem hipotecznym lub gotówkowym składa jedno zapytanie, a banki rywalizując między sobą przygotują najlepszą ofertę. Proferto.pl będzie szukać przede wszystkim osób z doświadczeniem w bankowości. Chcemy współpracować z osobami, które wiedzą jak rozmawiać o produktach finansowych i pomogą przejść kredytobiorcom przez proces ich zakupu. Doradcy, którzy potrafią pracować zgodnie z Zasadami Dobrych Praktyk Bankowych ZBP, znajdą zatrudnienie w proferto.pl – mówi Jakub Masłowski, szef proferto.pl.

W ostatnich latach spowolnienia gospodarczego praca w bankach, przede wszystkim ta wymagająca bezpośredniego kontaktu z klientem, nie jest łatwa i dlatego osoby, które mają takie doświadczenie i są aktywne na rynku pracy, mogą być bardzo cenne dla innych segmentów usług finansowych. Ale nie tylko – specjaliści bankowi często z łatwością się w typowej pracy sprzedażowej. To jednak kwestia otwartości na zmianę branży lub formy zatrudnienia. W dzisiejszych czasach elastyczność w tym ostatnim zakresie jest potrzebna również w przypadku, gdy ktoś chce zostać w sektorze finansów – mówi Magdalena Milewska, szefowa działu Search & Selection w agencji People.

AKCENTA wychodzi z założenia, że na polskim rynku budowanie sieci sprzedaży w finansach wymaga elastyczności, ponieważ dużą siłę, szczególnie poza największymi miastami, mają lokalni specjaliści finansowi. Wierzymy w siłę zaufania, które ludzie budują w bezpośrednich kontaktach – podkreśla Radosław Jarema.

AKCENTA
największa instytucja płatnicza
w Europie Środkowej
Chcę zostać klientem
51.000
klientów
25
ponad
lat doświadczenia